BRATISLAVA 5. júna (SITA) - Zvýšením bezpečnosti cestujúcich vo vlakoch a ochranou ich majetku sa bude v stredu zaoberať vláda. Do roku 2010 navrhuje minister dopravy použiť na tento účel 303 miliónov 453 tisíc korún. Vlani okradli 426 cestujúcich, len sedem prípadov polícia vyšetrila. Najviac sa kradne v rýchlikoch - vlani 214-krát, objasnili len štyri prípady. Najčastejšie si zlodej počká, kým pasažier zaspí alebo odíde z kupé. Okradnúť vás môžu aj na železničnej stanici. Vlani tak prišlo o veci 342 ľudí, v 72 prípadoch páchateľa chytili. Najviac hrozí okradnutie na Hlavnej stanici v Bratislave, kde bolo 121 prípadov, v Trnave - 27, Žiline - 21 a v Košiciach - 15 prípadov.
Kradli sa aj zásielky, posielané vlakmi. Zo 166 prípadov bolo 53 trestných činov a 113 priestupkov. Zlodejov najviac zaujímal benzín, nafta, náhradné diely do áut, pneumatiky, železný šrot, odliatky zo železa a nábytok. Železničná polícia odhalila tri organizované skupiny, ktoré kradli vlakové zásielky a pašovali cigarety. Z vlakov dokázali kradnúť bez porušenia pečatí, mali prenajaté sklady a svojich odberateľov. Vlani bolo na železnici 1 120 trestných činov, z toho 807 majetkových.
Ministerstvo dopravy konštatuje, že železnice sú všade vo svete považované za možný cieľ teroristického útoku. Najviac si pri zvyšovaní bezpečnosti sľubuje od montovania kamerami. Dnes je 16 kamier na stanici v Košiciach. Kamery sú aj vo Zvolene, nerobia však záznam. Pripravuje sa kamerový systém v Žiline, napojený na mestskú a železničnú políciu. Vláda by mala odsúhlasiť vybudovanie kamerového a monitorovacieho systému aj na Hlavnej stanici v Bratislave, v Žiline, Trnave, Zvolene, Prešove, Čiernej nad Tisou a rozšírenie systému v Košiciach. V tomto a budúcom roku chce železničná spoločnosť na svoje náklady inštalovať kamery na stanici v Poprade.
Navrhované pokrytie kamerami by vyšlo na 15 miliónov 700 tisíc korún. Najviac, päť miliónov, by stála Bratislava. Pre ostatné stanice sa ráta s nákladmi po milióne 600 tisícoch, pre Košice milión sto tisíc Sk.