Hudobníci pri opravených hrádzach už spravili pochod, otázka je, či opravené časti vydržia nápor silného hurikánu. FOTO - REUTERS |
New Orleans sa ešte nespamätal z minuloročného hurikánu Katrina, pri ktorom zahynulo 1300 ľudí. Poistné škody presiahli 40 miliárd dolárov, celkovo bola však táto suma dvojnásobná.
Kultúrna metropola juhu dnes nie je pripravená. Hrádze ešte nie sú obnovené, mnohé sú poškodené. Sezóna má byť podľa meteorológov "veľmi aktívna" a hurikán môže zasiahnuť aj New Orleans. Tento rok by na pohromu stačila aj tropická búrka slabej kategórie.
Systém hrádzí sa zlomil pod tlakom Katriny, následných povodní a po Rite, čo bol istý čas najsilnejší hurikán v histórii. Obyvatelia takmer polmiliónového mesta (vrátila sa menej ako polovica) sa obávajú ďalšej tragédie. Po Lousiane je roztrúsených 200-tisíc Neworleansanov, ktorí zväčša bývajú v prívesoch. Celé štvrte sú neobývané.
Americkí armádni inžinieri zodpovední za opravu hrádzí, priznali, že nestihli termín. Hotoví by mohli byť do konca júla. Denník Christian Science Monitor cituje znepokojeného ministra pre vnútornú bezpečnosť Michaela Chertoffa. "Najzraniteľnejšie sú oblasti, ktoré dostali pred rokom najsilnejší zásah," povedal Chertoff.
Obavy zostanú, aj keď stavbári práce skončia. Hoci opravy stáli 800 miliónov dolárov, silnejší hurikán hrádze neudržia. Za rok opravili 272 kilometrov hrádzí, no ďalších poškodených takmer 300 kilometrov sa podľa NBC News robotníci ani nedotkli.
Ďalšie riziko tkvie v evakuačnom pláne. Verejnej doprave, ktorá má pri hroziacom nebezpečenstve odviezť ľudí, sa do mesiaca minie rozpočet. Ani vlakový prepravca Amtrak nevie, akou trasou vlaky pôjdu a najmä aké. Evakuácie sa pritom majú rozbehnúť už pri hurikáne prvej kategórie (vietor s rýchlosťou 119 kilometrov za hodinu). Dillardova univerzita pre hurikány presunula výučbu na koniec septembra.
Národné centrum pre hurikány očakáva 16 pomenovaných búrok, šesť z nich majú byť silné hurikány. Štátna univerzita v Colorade predpovedá 17 búrok a päť silných hurikánov.
Aby toho nebolo málo, vedci zistili, že niektoré časti New Orleansu sa rýchlo prepadávajú, údajne až štyri či päťkrát rýchlejšie ako zvyšok mesta.