Na Kanárske ostrovy prídu denne stovky Západoafričanov, sú ich vstupnou bránou do Európskej únie. FOTO - TASR/AP |
Pretože španielska polícia nestačí sama strážiť všetky zátoky na ostrovoch, strážiť turistický raj v prázdninovej sezóne bude od budúceho týždňa niekoľko tisíc policajtov z deviatich európskych štátov. Taká je odpoveď únie španielskej vláde, ktorá požiadala o pomoc s dohľadom nad vodami pri Kanárskych ostrovoch.
Na ostrovy za prvých päť mesiacov tohto roka priplávalo takmer osemtisíc Západoafričanov, čo je päťkrát viac než za rovnaké obdobie v minulom roku.
Kanárske ostrovy sú pre nich najbližšou pôdou EÚ, na ktorej môžu požiadať o azyl alebo prestupnou stanicou na cestu do vnútra kontinentu. Práve preto, že pre zrušenie hraničných kontrol sa môžu vo vnútri únie slobodne pohybovať, rozhodli sa Francúzsko, Taliansko, Nemecko, Británia, Holandsko, ale napríklad aj Fínsko pomôcť španielskej polícii odchytiť prípadných ilegálnych prisťahovalcov na začiatku. K ostrovom vyšlú zo začiatku päť člnov, päť helikoptér a jedno dopravné lietadlo a podľa potreby časom ďalšie.
Misiu v rade miliónov eur zaplatí na polovicu európsky rozpočet a o zvyšok sa podelí španielska vláda spoločne s hliadkujúcimi štátmi. Pôjde o prvú ostrahu hraníc únie zmiešanými policajnými jednotkami pod spoločnou európskou vlajkou. Presná úloha europolície na mieste sa však ešte len bude musieť definovať.
Podľa španielskych novín budú helikoptéry strážiť hlavne malé prístavy v Senegale a Mauritánii, odkiaľ vyráža najviac člnov smerom k únijným vodám. Problém je však v tom, že omnoho viac než nahlásiť ďalšiu loďku nebudú môcť. Únia nemôže donútiť tamojšie vlády k vráteniu ľudí, pretože mnoho afrických krajín nemá s Bruselom podpísané dohody.
"Zo začiatku pôjde hlavne o asistenciu španielskym alebo africkým hliadkam a záchranné akcie priamo na mori, pretože pri ceste na Kanárske ostrovy sa len za tento rok utopilo tisíc ľudí," povedal hovorca komisára pre otázky vnútra Friso Roscam Abbing. "Neskôr sa uvidí. Chceme potlačiť obchod s bielym mäsom a ilegálnu migráciu, ale je nám jasné, že väčšina tých Afričanov sem mieri hľadať lepší život alebo uniká pred ozbrojenými konfliktmi."
Autor: KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ, Brusel