Rybársky kostolík v rakúskom Ruste má základy z 12. storočia, bočná kaplnka, ktorú dala postaviť Mária Uhorská, pochádza zo 16. storočia.
Fischerkirche, teda rybársky kostol z rakúskeho mestečka Rust v Burgenlande, pochádza z 12. storočia. Pamiatkari ho pokladajú za skvost nielen pre románske základy, jedinečný gotický oltár a najstarší organ v kraji, ale aj drevenú madonu z 15. storočia.
Maličký kostolík, harmonicky spájajúci v sebe viaceré architektonické štýly, však svoj najväčší poklad vydal pomerne nedávno - pod viacerými premaľbami objavili reštaurátori v 40. rokoch minulého storočia fresky. Okrem toho, že pôvod najstarších sa datuje až do románskych čias, omietka skrývala aj výtvarnú vzácnosť, jedno z mála existujúcich zobrazení smrti Panny Márie na svete.
Rarita pri výklenku
Obľúbený motív stredoveku - kľačiaca zomierajúca Mária - sa zachoval len málokde. Tým prekvapujúcejšie bolo odkrytie nástennej maľby v Ruste. Mária v bielom rúchu je na nej v spoločnosti apoštolov a jej dušu, zobrazenú ako malé dieťa, berie v momente smrti na nebesia Kristus. Podľa odborníkov pochádza freska z 15. storočia. V roku 1529 jej časť poškodil požiar, ktorý kostol postihol počas obliehania neďalekej Viedne Turkami. Doteraz je spodok maľby poznačený čiernym fľakom.
Okrem tohto motívu pokrývajú steny kostolíka výjavy z Nového zákona, napríklad Judášov zradný bozk v Getsemanskej záhrade alebo bičovanie Krista.
Legenda o kráľovnej Márii
Svoje meno dostal kostolík vďaka kráľovnej Márii Uhorskej. Legenda hovorí, že dcéra Ľudovíta Veľkého sa počas úteku pred Mongolmi na neďalekom Neziderskom jazere dostala do veľkého nebezpečenstva, pred utopením ju zachránili rybári z mestečka Rust. Z vďaky im kráľovná dala v 13. storočí postaviť kaplnku.
Pôvodne bola táto kaplnka samostatne stojaca vedľa románskeho kostolíka, no vďaka jeho postupnému rozširovaniu a prístavbám ju počas 16. storočia ku kostolíku pripojili. Dnes sa v tejto bočnej kaplnke nachádza aj gotický oltár a drevená socha madony z 15. storočia.
Dnes už iba múzeom
Kostolík sa krčí medzi hradbami vedľa evanjelického kostola, obkolesený je ochrannými múrmi mestečka. Je najstaršou a najhodnotnejšou budovou v meste. Jednotlivé časti chrámu pochádzajú z 12. storočia. Postavený bol na mieste strážnej veže v románskom slohu, počas stredoveku doň pristavali gotickú rebrovú klenbu a krížovú loď.
Pôvodne mal kostolík aj gotickú vežu, no prišiel o ňu počas veľkého požiaru v 16. storočí, nahradili ju novou o niečo neskôr. V roku 1719 k nej pristavili podporné piliere a barokovú cibuľovitú strechu. Veža bola zničená v roku 1879, kostolík je dodnes bez nej.
Interiér chrámu, ktorý sa dnes využíva výhradne ako múzeum, zostal nezmenený od roku 1570.
Akustický klenot
V lete bývajú v kostolíku koncerty s jedinečnou atmosférou, tento rok v apríli sa tu konal už ôsmy ročník gitarového festivalu pri svetle sviečok. Starobylý kostolík je totiž jedinečný aj svojou akustikou, v Rakúsku ho preto nazývajú klenotom.
Jednoduchý akustický systém pochádza zo stredoveku a spočíva v dômyselnom odvádzaní zvukov cez kruhové otvory v pilieroch múrov. Tam sa zároveň zvuk zosilňuje. Podobné techniky sú známe už zo staroveku a slúžili na zlepšenie akustiky miestností.
Od roku 2001 patrí staré mesto s kostolíkom, spolu s celým regiónom okolo Neziderského jazera, do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
FOTO - AUTORKA a www.burgenkunde.at
Otváracie hodiny
Máj - september: Po - So: 10.00 - 12.00 a 14.30 - 17.00, Ne: 11.00 - 12.00, 14.00 - 17.00
Apríl a október: Po - So: 11.00 - 12.00 a 14.00 - 15.00, Ne: 11.00 - 12.00 a 14.00 - 16.00
Sprievodca: +43 (0) 676 970 33 16
Poplatok za vstup je 1 euro, so sprievodcom 2 eurá.
Medzi freskami je aj jedna rarita - jedno z mála zachovaných zobrazení smrti Panny Márie na svete.
Stredoveké fresky na stenách kostolíka objavili reštaurátori až v 40. rokoch minulého storočia.