
Tím archeológov pracuje na vykopávkach v meste Inkov. FOTO – REUTERS
Peruánski a britskí vedci v pondelok oznámili, že objavili nové stratené mesto Inkov. Podľa nich bolo poslednou baštou odporu proti španielskym okupantom. Starobylé sídlo leží na svahoch Andského pohoria v oblasti, kam sa uchýlili Inkovia po víťazstve európskych dobyvateľov.
Zásadný objav, ktorý nie je pre domorodcov a vykrádačov hrobiek žiadnou novinkou, by mohol vniesť viac svetla do starovekej civilizácie a zatriasť známymi teóriami o rozpínavosti impéria Inkov. „Je to skladačka. Hľadáme viac kúskov, ktoré by nám priblížili, čo sa tam v skutočnosti stalo,“ povedal v Lime objaviteľ mesta Peter Frost.
V meste je viac než 100 stavieb vrátane pyramídy, obradnej plošiny a osemkilometrového zavlažovacieho kanála. Podľa Frosta ide o najväčšie inské mesto objavené od roku 1964. Vtedy bolo objavené mesto Vilcabamba, posledné útočisko inských vládcov pred Španielmi.
Novoodhalené sídlo leží asi 470 kilometrov juhovýchodne od Limy a 39 kilometrov juhozápadne od Machu Picchu, najznámejších ruín a hlavného turistického lákadla.
„Mesto sa ukázalo omnoho rozsiahlejšie, než sme očakávali,“ povedal peruánsky archeológ Alfredo Valencia. „Rozkladá sa na šiestich štvorcových kilometroch a leží vo výške asi 3300 metrov vo veľmi strmom teréne. Jeho prirodzená krása je ohromujúca.“
Frost sa domnieva, že Inkovia, ktorí uctievali zasnežené vrcholky hôr, sa tam usadili pre nádherný výhľad na okolitú krajinu. Obyvatelia mesta údajne ťažili striebro v neďalekej bani. Expedícia na mieste našla keramiku, kamenné nástroje a ľudské pozostatky. Na rozdiel od Machu Picchu, ktoré v roku 1911 objavil Američan Hiram Bingham, nebolo domovom inskej elity.
Vedci dúfajú, že sa ho nikdy nedotkla európska civilizácia. Do odľahlej horskej oblasti podľa Frosta našlo cestu len málo Španielov, pokiaľ vôbec nejakí. „Toto miesto môže niesť stopy inskej civilizácie bez európskeho vplyvu od začiatku až po samý koniec,“ domnieva sa Frost. Nevylučuje však, že na ľudských pozostatkoch nájdu európske choroby.
Vedec uvidel ruiny po prvýkrát v roku 1999, keď sa spolu s kolegami štveral na blízky hrebeň. Pre ich nedostupnosť mu trvalo dva roky, než zorganizoval expedíciu, ktorá sa v júni 2001 dostala až na koniec cesty.
Inkovia vládli v Peru asi od roku 1430 do zničenia ríše Španielmi v roku 1533. Ich veľká ríša sa kedysi rozkladala od dnešnej Kolumbie až po stred Chile. Európske choroby ako osýpky zdecimovali indiánsku populáciu po vpáde Španielov z 32 na 5 miliónov ľudí. (peb)