V Rusku nachádzajú kostry mamutov stále častejšie. Túto mamutiu lebku napríklad objavili v ruskej republike Sacha a následne ju vystavili na svetovej výstave v roku 2005 v Japonsku. FOTO - REUTERS |
v týchto obrích zvierat dostatok, výnimkou.
Miestni vedci však hneď začali zalamovať rukami. Nemajú ani peniaze ani modernú techniku na to, aby dokázali uchovať kostru vcelku.
Riaditeľ krajského múzea archeológ Alexander Keržajev nadšene oznámil agentúre ITAR-TASS, že zviera má dokonale zachovanú chrbticu, lebku so zubami a kly i ďalšie časti tela, čo je veľká vzácnosť. "Väčšinou sú kosti rozhádzané po dostatočne veľkom území," povedal Keržajev.
Odhadom mal mamut asi 50 rokov, keď zahynul, čo možno odhadnúť práve z rozmeru kostí. Z polohy kostry vedci usudzujú, že zviera podľahlo nejakej chorobe.
V poslednom čase nachádzajú časti prehistorických zvierat na ruskom ďalekom severe stále častejšie. Odborníci tento trend zdôvodňujú i globálnym otepľovaním.
Aj vďaka tomu sa rozvíja nelegálny biznis s mamutími kosťami, ktoré predávajú za obrovské sumy.
Niektorí obyvatelia Sibíri sa na hľadanie kostier mamutov doslova špecializujú, v čase topenia sa vydávajú do povodia riek a potom kosti predávajú prostredníctvom priekupníkov do cudziny. Mesačný príjem takýchto obchodníkov s prehistorickými pozostatkami mnohonásobne prevyšuje ročný rozpočet krajského múzea, ktoré teraz nevie, ako celého mamuta vyslobodiť a uchovať.
Riaditeľ Keržajev je zúfalý, ale zatiaľ nenašiel lacný spôsob, ako zviera zo zeme hoci len vytiahnuť, nieto ho dopraviť do múzea a vytvoriť preňho prostredie, aby vydržalo v súčasnom stave.
Kosti nasiaknuté vlahou sú totiž náchylné na rýchly rozpad. Technicky ide o náročnú operáciu a organizácie v oblasti, ktoré vlastnia príslušné stroje a zariadenia vhodné na vytiahnutie kostry, neprejavujú o nález svetového významu žiadny záujem. A tak budú musieť kosti vyslobodiť jednotlivo - i keď sa vedci budú snažiť, tak dokonale, ako príroda, zviera zostaviť znovu nedokážu.