SME

Za literárnymi láskami sa u nás zatiaľ neputuje

Putovanie za literárnymi láskami nie je na Slovensku zatiaľ také silné, ako napríklad v Taliansku. Tam dokázalo mesto Verona vďaka nezabudnuteľnej shakespearovskej dvojici Rómea a Júlie vyťažiť zlatú turistickú baňu. Zrejme sa nenájde turista, ktorý ...

Rodný dom Maríny Pischlovej v Banskrej Štiavnici.

Putovanie za literárnymi láskami nie je na Slovensku zatiaľ také silné, ako napríklad v Taliansku. Tam dokázalo mesto Verona vďaka nezabudnuteľnej shakespearovskej dvojici Rómea a Júlie vyťažiť zlatú turistickú baňu. Zrejme sa nenájde turista, ktorý by obišiel balkón, pod ktorým údajne Rómeo sľuboval Júlii vernosť až za hrob. A to napriek tomu, že celý príbeh je viac legendou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slováci zatiaľ za príbehmi lásky neputujú cielene a okolo štiavnickej Maríny Pischlovej či Adely Ostrolúckej iste nie je tak rušno, ako okolo všetkého, čo sa týka božskej Júlie. Napriek tomu sa aj tu objavili prvé lastovičky, ako ich kult vzkriesiť.

SkryťVypnúť reklamu

Štiavnica už zažila prvý festival lásky

V minulom roku sa v Banskej Štiavnici prvýkrát konal festival lásky. Občianske združenie Paradajz chcelo aj jeho prostredníctvom vzkriesiť nenaplnenú lásku Andreja Sládkoviča k Márii Pischlovej-Gerzsovej. Z tej sa zrodila nezabudnuteľná básnická zbierka Marína. Tento rok sa síce festival neuskutočnil, ale v budúcnosti chce občianske združenie s ďalšími partnermi organizovať rôzne podujatia, ktoré budú mať za cieľ prilákať do mesta turistov a oživiť tento literárny vzťah. "Ťažko môžeme predpokladať, že dvojica Sládkovič a Marína by mohla byť vo svete taká známa, ako Rómeo s Júliou. Tí vďaka Shakespearovi sú a aj ostanú zrejme najznámejšou mileneckou literárnou dvojicou. Napriek tomu si myslím, že vzkriesenie Maríny je zaujímavé nielen pre Slovákov, ale aj početných zahraničných návštevníkov mesta. Príbehy lásky sa ľuďom zdajú zaujímavé vždy," povedal nám Anton Pižurný z občianskeho združenia Paradajz.

SkryťVypnúť reklamu

O Sládkovičovej múze sa už dnes môžete v meste dozvedieť naozaj dosť. Slovenské banské múzeum ponúka v priestoroch Starého zámku až do 17. septembra výstavu s názvom Marína, Andrej Sládkovič a Banská Štiavnica. V Štiavnici nájdete Marínin prsteň, encyklopédiu, ktorú písala ako 16-ročná, svadobnú reč pri sobáši s bohatým Jurajom Gerzsom, jej rodný dom v dolnej časti námestia či miesto posledného odpočinku na vrchu Frauenberg. Traduje sa tiež, že pokrývka oltára a kazateľnice v evanjelickom kostole je vyrobená z dlhej vlečky, ktorú mala Marína na sebe v deň svadby. Merala údajne dvadsať metrov a siahala od oltára po dvere kostola.

V pláne toho má združenie ešte veľa. V rodnom dome Maríny by raz mohla byť umiestnená jej pamätná izba, kde by sa mohli konať zaujímavé akcie. "V botanickej záhrade sa zas pred časom zlomila mohutná lipa, z ktorej zostal iba kmeň. Chceli by sme, aby z neho drevárski majstri vytesali sochu Maríny. Hneď v blízkosti lipy sa totiž nachádza už roky socha Hviezdoslava," dodáva Pižurný.

SkryťVypnúť reklamu

Približne pred rokom vyšla v meste aj Encyklopédia Márie Pischlovej, ktorú písala ako šestnásťročná. Zostavili ju Adriana Matejková a Anton Pižurný.

Za Adelou Ostrolúckou putujú hlavne žiaci

Ostrá Lúka neďaleko Zvolena je miestom posledného odpočinku Adely Ostrolúckej, duchovnej lásky Ľudovíta Štúra. Ako to bolo s ich skutočnou láskou, nie je dodnes spoľahlivo objasnené, no už vďaka knihe Ľuda Zúbka Jar Adely Ostrolúckej je o túto dvojicu veľký záujem. Ostrá Lúka má v porovnaní so Štiavnicou tú nevýhodu, že za tajomstvom príbehu treba ísť cielene. Zatiaľ čo návšteva Štiavnice je spojená s množstvom ďalších historických zaujímavostí, Ostrá Lúka sa musí opierať predovšetkým o tradíciu rodu Ostrolúckych. Z nich sa vďaka spojeniu so Štúrom stala najznámejšou práve Adela Ostrolúcka. Aby sa región okolo Ostrej Lúky viac spropagoval, vzniká v týchto dňoch nové občianske združenie. Ponesie vo svojom názve meno neobyčajnej ženy - Kamigundy, ktorá v obci podľa legendy žila a dala postaviť hrádok, v ktorom zachránila obyvateľov Ostrej Lúky pred nájazdom Turkov. Ako povedala Viera Kupcová, členka prípravného výboru združenia, chcú sa orientovať predovšetkým na rozvoj cestovného ruchu. Veľká časť aktivít sa viaže aj na rod Ostrolúckych, napríklad na organizovanie kultúrnych podujatí s názvom Jar Adely Ostrolúckej. " Zatiaľ navštevujú obec predovšetkým školské výlety v rámci vlastivedných a literárnych zájazdov. Chceme sem však pritiahnuť širšie pole turistov a okrem histórie Ostrolúckych ponúknuť aj prírodné zaujímavosti. Je to napríklad najsevernejší výskyt gaštana jedlého," dodala Viera Kupcová.

SkryťVypnúť reklamu

V Ostrej lúke môže turista navštíviť napríklad hrobku Ostrolúckych, v ktorej je pochovaná aj Adela. Hrobka bola súčasťou artikulárneho kostola, ktorý bol v druhej svetovej vojne zničený a zachovali sa iba jeho základy. V obci je aj múzeum obce a rodu Ostrolúckych, ktoré vám otvoria na požiadanie. Žiaľ, dobre zachovaný kaštieľ Ostrolúckych môžete obdivovať iba zvonka. Pôvodne patril okresnému archívu, dnes je v súkromných rukách. V 17. storočí ho dal postaviť Melichar Ostrolúcky.

Čo sa dá vidieť z odkazu Maríny v Banskej Štiavnici:

Hrobka Gerzsoovcov na evanjelickom cintoríne na Frauenbergu.

Výstava Marína, Andrej Sládkovič a Banská Štiavnica (Slovenské banské múzeum - Starý zámok - do 17. 9. 2006).

Rodný dom Márie Pischlovej na Námestí sv. Trojice, kde má byť časom zriadená pamätná izba.

SkryťVypnúť reklamu

Evanjelický kostol, kde sa zosobášila s Jurajom Gerzsom (podľa legendy tvorí pokrývku kazateľnice a oltára vlečka zo svadobného závoja Márie Pischlovej).

Adela Ostrolúcka a Ostrá Lúka

Hrobka rodu Ostrolúckych.

Kaštieľ rodu Ostrolúckych - dá sa vidieť iba zvonka.

Múzeum histórie obce a rodu Ostrolúckych - spravuje obec (otvorené na požiadanie).

(eta)

Adela Ostrolúcka

Narodila sa iba o štyri roky neskôr ako Mária Pischlová, predstavovala ideál novej šľachty. Bola vzdelaná, ovládala niekoľko jazykov. So Štúrom sa zoznámila okolo roku 1846, keď ju doučoval slovanské jazyky, predovšetkým poľštinu a slovenčinu. S pomocou jej otca, šľachtica Mikuláša Ostrolúckeho získal Štúr poslanecký mandát za mesto Zvolen. Ako 29-ročná ochorela vo Viedni na týfus a zakrátko zomrela. Traduje sa, že v deň, keď zomrela, jej Štúr písal list. Pochovaná je v rodinnej hrobke v Ostrej Lúke. Necelé tri roky po nej zomrel aj Štúr.

SkryťVypnúť reklamu

Mária Pischlová-Gerzsová

Narodila sa v roku 1820 v rodine štiavnického mešťana. Ako 16-ročná začala študovať dievčenskú školu v Banskej Bystrici, z tohto obdobia je jej encyklopédia. S básnikom Andrejom Braxatorisom - Sládkovičom sa zoznámila ako devätnásťročná, keď si v rodine privyrábal ako učiteľ. Ich cesty sa rozišli po tom, čo odišiel študovať do Halle a Mária si vzala na žiadosť matky bohatého pernikára Juraja Gerzsu. Sládkovič podľa nej napísal nezabudnuteľnú Marínu. Väčšinu jeho básní si odkladala celý život. Mala šesť detí, z ktorých ju prežilo jediné. Syn Karol spáchal krátko po jej smrti samovraždu. Pochovaná je v rodinnej hrobke Gerzsoovcov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  4. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  7. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  8. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží
  1. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  2. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  4. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  5. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  7. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  8. Lesopark Hlboké slávnostne otvára svoje brány
  1. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 7 964
  2. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 6 629
  3. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 6 277
  4. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 104
  5. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 5 105
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 3 869
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 715
  8. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá 2 123
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Irena Šimuneková: Čriepky z Bojníc
  2. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pri pohľadoch na vysoké veže
  3. Ján Komrska: Mulhacén, Španielsko
  4. Patrik Užák: Balada o Balatóne
  5. Peter Lacina: Toskánsko za humnami: Spring '25
  6. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  7. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  8. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  1. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 13 731
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 12 963
  3. Radko Mačuha: Je to také Smerácke. 7 911
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 4 863
  5. Richard Lunter: Za 30 rokov vznikli na Slovensku "tri nové Bratislavy" 4 103
  6. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 3 944
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 3 661
  8. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej 3 368
  1. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  2. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  3. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  4. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  5. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  6. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  7. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom
  8. Radko Mačuha: Je to také Smerácke.
SkryťZatvoriť reklamu