![]() Hanácky skanzen. |
V srdci Moravy sa rozprestiera rovinatá, ale malebná oblasť Hanácko. A práve na polceste medzi jej starobylými mestami Litovel a Olomouc sa nachádza viac ako 200 rokov stará ľudová architektúra obce Příkazy.Okrem pamätihodností v samotnej dedine si môžete pozrieť aj skromný, no zaujímavý Hanácky skanzen. Jeho podstatnú časť tvoria zbierky zložené z inventárov remeselníckych dielní kováčov, tesárov, stolárov, zámočníkov, peciarov, obuvníkov, krajčírov, ale aj mliekarov, včelárov a samozrejme poľnohospodárov.
Takmer všetko to návštevníkom ponúka útulný hospodársky dvor Kameníčkov grunt. Príjemní sprievodcovia, charakteristickí mimoriadnou výrečnosťou, nešetria zaujímavosťami, ale aj praktickými ukážkami práce s jednotlivými náradiami. Udivené pohľady detí, ale aj nostalgické spomienky starších návštevníkov, vyvoláva miesenie masla či buchot starej drevenej práčky na ručný pohon. Prekvapí aj slušná zbierka starých reklamných sloganov, ktorým zvykli podľahnúť naše staré mamy, keď im pod názvom: "Nový, veledůležitý vynález pro naše hospodyňky" ponúkli napríklad obyčajnú rumpľu.
Zvlášť technicky orientovaným návštevníkom je zasa venovaná expozícia v originálnych a priestranných "špaletových" stodolách, postavených z nepálených tehál. Na celej Hanej sa prakticky zachovali v pôvodnom stave iba v Příkazoch. Premyslené stavby dnes vo svojich útrobách ukrývajú expozíciu venovanú poľnohospodárskym strojom. Najzaujímavejšie sú parné stroje, ale aj stacionárne benzínové motory, ktoré na veľkom hospodárstve poháňali mláťačky, šrotovníky, ale neskôr aj pluhy či sejacie stroje.
Pozornosti turistu by nemala ujsť ani samotná obec s vidieckou architektúrou, ku ktorej neodmysliteľne patria uzmierovacie kríže, sochy svätých, kaplnky, hasičská zbrojnica, klasická "hospoda" a predovšetkým vzácne žudry. Tieto poschodové prístavby z hliny pred vchodom do domu sú dnes už veľkou vzácnosťou, no kedysi tvorili charakteristický ráz hanáckej dediny. Spájali v sebe funkciu krytej predsiene, v ktorej tieni v lete posedávali domáci, so skladovacou funkciou, pretože na poschodí sa nachádzala sýpka. Tá sa v prípade požiaru obilia jednoducho zhodila a dom bol od plameňov uchránený.
Haná je síce rovinatá krajina, no má čo výletníkom ponúknuť. Okrem bohatého a živého folklóru netreba obísť kráľovský a arcibiskupský Olomouc, tiež zámok v Náměšti na Hané, Mladečské jaskyne, malebný Litovel či hrad v mestečku Štenberk. Tipov, ako stráviť príjemnú dovolenku na Hanej je však viac, no v žiadnom prípade by ste nemali obísť miestne kulinárske špeciality, medzi ktorými určite najviac vytŕčajú olomoucké syrečky, upravené na akýkoľvek spôsob.
ĽUBOMÍR LEHOTSKÝ
![]() Reklama na ručnú práčku. FOTO - AUTOR |
![]() Špaletová stodola, ktorú postavili z nepálených tehál. |