Nie všetky rýchliky sa ako rýchliky skutočne správajú. Na trase z Bratislavy do Trnavy sa rýchlosťou vyrovnajú nanajvýš osobným vlakom. Cestujúci tak platia za služby, ktoré nakoniec od Železničnej spoločnosti Slovensko nedostanú. FOTO - MIROSLAVA CIBULKOVÁ |
BRATISLAVA - Cestujúci smerom do Trnavy od januára platia za služby, ktoré v skutočnosti nedostanú. Cesta rýchlikom z hlavného mesta do Trnavy trvá pre opravy trate namiesto 30 minút takmer hodinu. Za lístok v rýchliku však ľudia musia platiť plnú cenu, teda 82 korún. Vlani pritom za rýchlik po Trnavu platili len 62 korún, ako keby išli osobným vlakom.
Väčšiu rýchlosť si vlaky na upravovanej trati nemôžu dovoliť. "Veľmi nás mrzí, že vznikla takáto situácia. Na tejto trase máme asi pätinový odlev cestujúcich aj tržieb. Nevieme to však zmeniť," povedal hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko Miloš Čikovský. Takýto stav bude podľa neho trvať do konca roka, prinajlepšom do konca novembra, dokedy na tomto úseku bude správca koľajníc, Železnice SR, trať rekonštruovať. "Potom vlaky medzi Bratislavou a Trnavou budú môcť premávať 160-kilometrovou rýchlosťou," hovorí Čikovský.
Vlani mohli ľudia do Trnavy cestovať so zľavou. Tento rok si lístky na rýchlik za cenu osobného vlaku môžu kúpiť na trasu Trnava - Leopoldov, pretože rekonštrukcia spomaľuje rýchliky aj tam. Trasa po Bratislavu je v rovnakej situácii, ale zľavy neplatia. "Je to manažérske rozhodnutie Železničnej spoločnosti," povedal hovorca rezortu dopravy Tomáš Šarluška.
Manažéri Železničnej spoločnosti na celý rok podpisujú s ministerstvom dopravy zmluvu o výkone služieb vo verejnom záujme, ku ktorým preprava na tejto trase patrí. Ministerstvo rozhoduje o cenotvorbe, teda odobruje návrhy spoločnosti aj na výnimky v cestovnom. Tohtoročné ceny už rezort odsúhlasil.
Cena lístkov na úroveň zodpovedajúcu úrovni prepravy na tomto úseku sa už asi nezníži. "Nie sme oprávnení vstupovať do cenotvorby Železničnej spoločnosti," povedala ústredná riaditeľka Slovenskej obchodnej inšpekcie Nadežda Machútová. Uznala však, že postup spoločnosti je prinajmenšom v etickej rovine rozporný. Inšpektori zastupujúci spotrebiteľa v otázkach cien lístkov nebudú podľa Machútovej oprávnení zasahovať ani potom, čo do platnosti vstúpi nariadenie Európskej únie o vymožiteľnosti práv klientov v železničnej doprave.
Podobné nariadenie už platí v leteckej doprave. Za právnu vymožiteľnosť, napríklad náhrady za zmeškaný let, je na Slovensku zodpovedná obchodná inšpekcia. Je len otázkou času, kedy by mali v členských krajinách únie začať platiť podobné záruky ochrany cestujúcich aj pri vlakoch. Ak napríklad pre meškanie vlaku cestujúci nestihne dôležité obchodné stretnutie, o náhrade za spôsobené škody nebude rozhodovať prepravca, ako je to doteraz. Rozhodne tretia strana - napríklad obchodná inšpekcia.