SME

Slovanský Jeruzalem je ozdobou Macedónska

Pre Slovákov je Macedónsko aj pätnásť rokov po svojom vzniku neobjavenou krajinou. Na rozdiel od mnohých iných balkánskych štátov nemá morské pobrežie a aj preto sa sem dovolenkári nehrnú. Zatiaľ zostáva na historické pamiatky a rázovitú prírodu bohaté .

V Kostole svätého Pantelejmona Plaošnika bola už v 10. storočí univerzita.

Pre Slovákov je Macedónsko aj pätnásť rokov po svojom vzniku neobjavenou krajinou. Na rozdiel od mnohých iných balkánskych štátov nemá morské pobrežie a aj preto sa sem dovolenkári nehrnú. Zatiaľ zostáva na historické pamiatky a rázovitú prírodu bohaté Macedónsko pre Slovákov neznáme. Rovnako ako aj najkrajšie a turisticky najvyhľadávanejšie mesto Ohrid.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Macedónske oči

Návšteva Macedónska alebo len tranzit naprieč krajinou sa stal oveľa dostupnejší od júla minulého roku, keď úrady zrušili Slovákom vízovú povinnosť: v súčasnosti je voľný vstup povolený do konca júna, no predpokladá sa, že ho úrady predĺžia aj na letnú sezónu. Prechádzať cez Macedónsko stojí za to aj dovolenkárom, ktorí smerujú do Grécka. Cesta je takmer rovnako dlhá ako tranzit cez Bulharsko, diaľnice sú tu poloprázdne a počas jazdy sa môžete kochať nádherou prírody: suché a vyľudnené pohoria trochu pripomínajú prérie divokého západu. K Ohridu sa dostanete po diaľnici okolo Skopje a neskôr treba odbočiť na západ smerom na mestečko Prilep. Vzdialenosť medzi Ohridom a hlavným mestom Skopje je 131 kilometrov.

SkryťVypnúť reklamu

Samotné mesto leží na brehu Ohridského jazera blízko albánskych hraníc. Nad ním sa týči pohorie Galičica a z druhej strany tohto pohoria leží Prespaské jazero, čo sú dve najväčšie jazerá v Macedónsku a domáci ich pre vzájomnú polohu nazývajú Macedónske oči. Vzhľadom na to, že Macedónsko nemá more, je Ohridské jazero (a samotné mesto) pre svoje možnosti rekreácie najvyhľadávanejším turistickým centrom v krajine. No nielen vodné športy sú to, čím môže Ohrid svojich návštevníkov zaujať.

Mesto kostolov

Ohrid má za sebou bohatú históriu, v ktorej sa miešal náboženský a kultúrny význam mesta. Pod názvom Lichnydos bolo založené v staroveku. Pevnosť, ktorej ruiny sa nachádzajúcu nad mestom, slúžila pravdepodobne ešte macedónskemu kráľovi Filipovi II.

SkryťVypnúť reklamu

Významné miesto malo Lychnidos aj v raných kresťanských časoch, keď slúžilo ako dôležité náboženské centrum prvých kresťanov. Súčasný názov Ohrid (pravdepodobne pochádzajúci zo slovanského hrid čiže kopec) sa začína objavovať až od 9. storočia. V tých časoch už bolo mesto sídlom biskupov a dôležitým kultúrnym strediskom (okrem iného sa Ohrid uvádza aj ako miesto vzniku cyriliky). O stredovekom Ohride je legenda, že v meste v istom čase existovalo 365 kaplniek - na každý deň jedna. Preto sa Ohridu hovorilo aj Slovanský Jeruzalem.

Hoci sa počet kaplniek výrazne znížil, stále si Ohrid udržal prezývku mesto kostolov. Určite by ich návšteva turistovi nezabrala rok, ale ak by chcel vidieť všetky, čakala by ho pekná túra. Navyše bol Ohrid päť storočí aj súčasťou Osmanskej ríše, čo zanechalo v meste bohatú zbierku mešít, svedkami starších časov je antické divadlo. Na väčšinu miest je voľný prístup, iba najvýznamnejšie pamätihodnosti sú spoplatnené.

SkryťVypnúť reklamu

Rúbanisko v centre mesta

Macedónci ako mladý národ majú veľmi blízko k Bulharom a Srbom (niektorí radikáli z týchto krajín spochybňujú existenciu macedónskeho národa) a preto by sa mal každý návštevník pripraviť na cyriliku. Niekedy sa síce objavia aj názvy v latinke, ale je to skôr výnimka ako pravidlo. Aj možnosti dorozumievania v angličtine sú obmedzené, našťastie sa s domácimi dá ako tak dohovoriť aj po slovensky. Každopádne sa oplatí vziať si so sebou srbochorvátsko-slovenský slovník.

Pri hľadaní ubytovania sa oplatí využiť ponuku prenajať si izbu na súkromí. Mnohí Macedónci si takýmto spôsobom zlepšujú ekonomickú situáciu a priemerná cena 10 eur za noc je prijateľná. Navyše sa dá takýmto spôsobom preniknúť aj do života samotných Macedóncov.

SkryťVypnúť reklamu

Ak chcete nakupovať, mali by ste navštíviť hlavnú obchodnú ulicu či starý bazár. Okrem občerstvenia a neznačkového oblečenia si tu môžete kúpiť rôzne suveníry (prevláda najmä pravoslávna tematika). Suvenírom typickým pre Ohrid sú ohridské perly, ktoré sa robia z šupín ryby plasica. Mesto je labužníkom známe svojím slávnym ohridským pstruhom. V súčasnosti je jeho výlov z jazera zakázaný, ale Macedónsko patrí ku krajinám, kde nič zakázané nie je nemožné, takže pri troche šťastia a správnych kontaktoch sa dá táto pochúťka zaobstarať. Takisto sa oplatí vyskúšať tradičný kukuričný nápoj boza, ktorý v horúcich letných dňoch určite osvieži (dá sa kúpiť na hlavnej ulici Carsija). Ceny v reštauráciách, rovnako ako aj v iných službách sú zhruba na rovnakej úrovni ako na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

V Macedónsku dýcha na návštevníka nielen bohatá história, ale aj istá ekonomická zaostalosť. Aj keď Ohrid patrí medzi vyspelejšie regióny, aj tu pri prechádzke mestom vidieť veľa neudržiavaných domov či starých žigulákov. Pri ceste autom (Ohrid je pomerne malý, takže sa dá premiestňovať aj peši) sa treba občas vyhýbať konským vozom. Stáva sa tiež, že v strede hlavnej pešej zóny muži rúbu drevo, no napriek tomu aj takáto nedokonalosť a pre Slovákov akási zabudnutá exotika má svoje čaro.

FOTO - www.photosforpeace.org

Pamätihodnosti Ohridu

Kostol svätej Sofie - väčšina z jeho súčasnej podoby pochádza z 11. storočia, prestavbou prešiel v 14 storočí. Patrí medzi najväčšie historické pamiatky Macedónska. Počas tureckej nadvlády sa využíval ako mešita. Vnútri je najväčší súbor fresiek z 11. storočia na svete. Vstup stojí 100 denárov (zhruba 50 korún).

SkryťVypnúť reklamu

Kostol svätej Bogorodice Periplepta - kostol (zasvätený Panne Márii, Periplepta značí niečo ako vševediaca) bol postavený koncom 13. storočia. Množstvo fresiek, ktoré kostol zdobia, sú namaľované v renesančnom štýle. Vstup 100 denárov.

Kostol svätého Pantelejmona Plaošnika - kostol bol veľmi dôležitým náboženským strediskom v raných kresťanských časoch. Bazilika pochádza z 5. storočia, ostatné časti prešli viacerými prestavbami. V tomto kostole fungovala v 10. storočí najstaršia univerzita na svete a v jeho priestoroch podľa istých prameňov vznikla cyrilika. Vstup je voľný.

Ohridské opevnenie - celé staré mesto je obkolesené opevnením, ktoré sa nazýva aj pevnosť kráľa Samoila (počas jeho vlády bol Ohrid hlavným mestom Macedónskeho kráľovstva). Zvyšky najstarších častí opevnenia vznikli v 3. storočí p. n. l. V súčasností sa dá dostať dovnútra štyrmi bránami. Z pevnosti kráľa Samoila (slúžila na vojenské účely) je pekný výhľad na jazero a mesto. Vstup je voľný.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 83 765
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 516
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 248
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 591
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 312
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 216
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 394
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 704
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 577
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 42 483
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 313
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 452
  6. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 13 768
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 975
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 816
  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  4. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Tupou Ceruzou: Businessman
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
SkryťZatvoriť reklamu