
V prieskume kvality života agentúry Wiliama M. Mercera sa Bratislava umiestnila na 114. mieste. V kapitole tovary a služby sa dozviete, že v Bratislave sa dá kúpiť už čokoľvek, no kvalita niektorých tovarov je otázna. FOTO SME – PAVOL MAJER
Poradenská agentúra Wiliam M. Mercer zverejnila minulý týždeň prieskum kvality života v hlavných mestách sveta. Z 215 porovnávaných miest skončila Bratislava na 114. mieste. Zaujímalo nás, podľa čoho agentúra mestá hodnotila. Podľa tlačovej správy bolo rozhodujúce životné prostredie, politické, ekonomické, prírodné, sociálno-kultúrne kritériá, úroveň zdravotníctva, bývania, dopravy, nákupov, oddychu.
Sme bezpeční – bez katastrof
Maximálny počet desať bodov dostala Bratislava len v kategórii životné prostredie. Paradoxne – za to, že sa tu zatiaľ nestala žiadna prírodná katastrofa. V tejto kategórii sa ešte hodnotili klimatické podmienky. „V Bratislave je kontinentálna klíma s krátkymi horúcimi letami a veľmi studenými zimami,“ hovorí prieskum a za klímu udeľuje Bratislave šesť bodov.
Osem bodov získala Bratislava za ľudské práva, vzťah s ostatnými krajinami, kriminalitu, verejnú dopravu, zásobovanie vodou a za prítomnosť „otravného hmyzu a zvierat“. V správe sa píše, že „zdravotné a hygienické podmienky v Bratislave majú priemerný štandard. Možnosť, že dostanete salmonelu, je relatívne vysoká. Preto sa odporúča dodržať základné opatrenia – piť vodu vo fľašiach a umyť a dobre uvariť mäso a zeleninu“.
V bankách to ide pomaly
Najnižšie hodnotenie, len štyri body, dostala Bratislava za školstvo. Porovnávalo sa len to, či je v meste dostatok škôl pre cudzincov. V oblasti kriminality agentúra zhodnotila Bratislavu ako „relatívne bezpečné mesto“, treba si však dávať pozor najmä za tmy a v centre mesta si chrániť peňaženku pred vreckármi. V oblasti ekonomiky sa agentúra obmedzila len na porovnanie možností výmeny peňazí a bankových služieb, za ktoré sme dostali 6 bodov, pretože „bankové transakcie sú veľmi pomalé. Niekoľko dní trvá, kým si otvoríte účet a dlhý čas trvajú aj bankové prevody“.
Zájemcovia o život v Bratislave sa z prieskumu môžu ďalej dozvedieť, že v meste chytia káblovú televíziu, kúpia bez problémov niektoré zahraničné periodiká, pošta funguje, telekomunikačné služby sa v poslednom čase zlepšili a zákazník si môže vyberať zo slušnej ponuky tovarov, hoci ich kvalita je niekedy „otázna“.
Veľmi pozitívne vyznieva hodnotenie kultúrnych možností. „Mesto má excelentnú reputáciu v oblasti hudby a ponúka široký výber z produkcie divadiel, opery, baletu a iných kultúrnych ištitúcií. Limitovaný je počet športových klubov.“ Ďalším pozitívnym hodnotením je, že v meste môžete takmer bez obmedzení kúpiť alkohol.
Hovorcu agentúry Slagina Paraktila sme sa opýtali, či sa mu prieskum nezdá príliš povrchný a komu je vlastne určený. „Prieskum je určený pre medzinárodné účely, nie pre turistov. Zisťovali sme, či bude mať utečenec alebo expatriovaný problémy pri príchode do Bratislavy alebo iného mesta. Pre zamestnanca v Bratislave, ktorý má cestovať do Rijádu v Saudskej Arábii, bude určite dôležitá informácia, že v Rijáde stúpajú teploty nad 45 stupňov.“ Paraktil nám potvrdil, že pri prieskume vychádzali z konkrétnych skúseností vlastných korešpondentov, ktorých majú v mestách vrátane Bratislavy.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ