Očkovanie treba absolvovať podľa druhu choroby niekoľko dní až týždňov pred odchodom na dovolenku alebo služobnú cestu. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
Ak sa niekto chystá na cestu do vzdialených krajín, kde nie je núdza o exotické choroby, nemal by odchádzať bez informácií o zdravotných rizikách. Preventívne očkovanie je nevyhnutnosťou.
V trópoch hrozí malária
"Najčastejšie si cestovatelia privezú hnačky, hepatitídy, týfus, ale aj maláriu," hovorí MUDr. Ľudmila Šišková, primárka Polikliniky cudzokrajných chorôb v Bratislave. Na maláriu ročne zomiera vyše sto Európanov. Jej ľahké formy sa liečia bez následkov. Poškodenie vnútorných orgánov však môže byť doživotné. Ide o jedno najrozšírenejších ochorení v oblasti trópov a subtrópov. Pôvodcom malárie sú prvoky, ktoré prežívajú v samičke komára rodu Anopheles.
Malária sa prejavuje záchvatmi, ktoré sa začínajú bolesťou hlavy, zimnicou a horúčkou až do 41°C. Človeku je na vracanie, má zrýchlený pulz a dych. Po poklese teploty ťažkosti ustupujú, pacient je však veľmi zoslabnutý. Priebeh malárie môže byť ľahký i ťažký, niekedy sa však končí smrťou.
"Liečba malárie patrí do rúk odborníkov infekčného pracoviska. Najdôležitejšia je však prevencia. Na našom oddelení očkujeme cestovateľov, konzultujeme pred pobytom v trópoch a subtrópoch, diagnostikujeme a liečime privezené nákazy. Cestovateľov vyšetríme pred odchodom i po návrate. Vyšetrujeme aj cudzincov. V prípade potreby robíme psychologické vyšetrenia, vrátane psychoterapie, a všetky preventívne vyšetrenia," hovorí epidemiologička.
Očkovanie proti žltej zimnici povinné
Podľa MUDr. Šiškovej povinné očkovanie nariadené Svetovou zdravotníckou organizáciou sa vzťahuje iba na žltú zimnicu. Doklad o zaočkovaní si vyžiadajú pri vstupe do krajín, kde sa vyskytuje ochorenie alebo jeho prenášači - tropické komáre.
Ostatné očkovania sú odporúčané a závisia od krajiny, momentálnej epidemiologickej situácie a charakteru pobytu. Epidemiologička odporúča očkovať sa proti žltačke typu A aj B, proti týfusu, japonskej encefalitíde i meningokokovej meningitíde. Každý cestovateľ by mal byť zaočkovaný proti tetanu.
Niektoré odporúčané očkovania síce poisťovňa hradí, turisti však za očkovanie musia obyčajne platiť. Niektoré vakcíny stoja pár stovák, iné niekoľkotisíc korún.
Kde sa poradiť?
Kto má záujem o podrobnejšie informácie o exotických chorobách, môže sa obrátiť na Úrad verejného zdravotníctva SR v Bratislave, regionálne úrady verejného zdravotníctva a oddelenia cudzokrajných chorôb vo fakultných nemocniciach v Bratislave (t. č.: 02/52 96 27 32), Martine (055/ 61 52 204) alebo v Košiciach (043/41 31 680). S výnimkou žltej zimnice môže cestovateľov na ochranu proti ostatným infekčným chorobám zaočkovať aj praktický lekár.