ČERVENÝ KAMEŇ - Na hrade Červený Kameň pri obci Častá sa začína letná sezóna. Už túto sobotu o 21.00 hodine odštartuje prvá nočná prehliadka hradu. Podľa Beaty Porkertovej, pracovníčky hradu, nočné prehliadky budú usporadúvať už druhý rok. V priestoroch
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
V areáli hradu sa nachádza sokoliarsky dvor Astur, kde sa prezentujú letové ukážky dravcov. FOTO SME - PAVOL MAJER
hradu sa tiež otvára výstava prezentujúca španielske umenie. Na šermovačku žoldnierov na Červenom Kameni sa môžu záujemcovia prísť pozrieť tretí májový víkend.
Hrad, ktorý bol pôvodne kráľovským, je národnou kultúrnou pamiatkou. Patril do sústavy stredovekých pohraničných hradov vznikajúcich od 13. storočia na ochranu západných hraníc Uhorska. Hrad prešiel viacerými stavebnými úpravami. Vybudovali sa tu vysoko klenuté pivnice, ktoré sa trámovými stropmi dali prehradiť na viacpodlažný priestor. Tieto pivnice dlhé 72 a vysoké deväť metrov sú najväčšie v strednej Európe. Červený Kameň vo svojej dobe reprezentoval jednu z najmodernejších renesančných stavieb.
Keď si tvorcovia filmov Fantagiro a Dračie srdce pre historicky a exteriérovo náročné scény vybrali práve Červený Kameň, zrejme vedeli prečo. Hrad patrí medzi najzachovalejšie v oblasti Malých Karpát. Je situovaný v nádhernom prostredí na kamencovom brale približne tridsať kilometrov od Bratislavy a dvadsať od Trnavy.
Hrad Červený Kameň prešiel niekoľkými etapami úprav, kým nadobudol súčasnú podobu honosného sídla. Predstavuje takmer 800-ročný prierez uhorsko-slovenskou históriou. Prvá zmienka o hrade siaha do polovice 13. storočia. Dala ho postaviť dcéra Belu II. Konštancia (Kunhuta), manželka Přemysla Otakara I. V tom čase bol hrad súčasťou hraničného opevnenia medzi Uhorskom a Českým kráľovstvom. Hrad neskôr získali Pálffyovci. Verní svojej povesti estétov premenili chladnú strohú pevnosť na renesančno-barokové sídlo. Pálffyovcom patril Červený Kameň až do konca druhej svetovej vojny.
Dnes je návštevníkom sprístupnené juhozápadné a juhovýchodné krídlo hradu. Hlavná expozícia je zameraná na barokovo-renesančné obytné priestory - spálne, jedálne, pracovne. V rozsiahlych priestoroch má však svoje miesto aj zbierka skla a keramiky. Sprístupnená je zreštaurovaná Salla Terena (zimná záhrada). Milovníci zbraní ocenia inštaláciu chladných a palebných zbraní.
Červený Kameň je turisticky príťažlivým, nielen majestátnym hradom. Jeho súčasťou je rozsiahla zámocká záhrada. Dominuje jej najväčší jedlý gaštan na Slovensku, stará lipová aleja. Výbavu okolitej flóry dopĺňajú sekvoje a tisy. V udržiavanom lese pri hrade sa ukrýva starý židovský cintorín s barokovými náhrobkami.
Súčasťou nádvoria hradu je sokoliarsky dvor. Návštevníci môžu v jeho priestoroch vidieť najväčšiu kolekciu dravcov na Slovensku.
Niečo pre turistovTuristi si pred návštevou hradu môžu dopriať malú prechádzku z Modry-Harmónie. Z námestia Harmónie sa po červenej značke vydáme v smere na Zochovu chatu. Na rázcestí s modrou sa držíme tejto farby až na križovatku zelenej a žltej. Odtiaľ pokračujeme po modrej značke až na vrch Kukla s vyhliadkovou vežou. Z nej vidieť na celé Malé Karpaty. Cesta pokračuje strmo dole až na rázcestie so žltou značkou. Po tej sa dostaneme do Píly a strmším výstupom po odbočení vľavo až ku hradu.
Trasa: Harmónia - Medvedia skala 0.40 h - Tri kopce 1.05 - Kukla 1.40 - Pred vrchmi 2.15 - Červený Kameň 2.45.