FOTO |
Politická situácia sa v Nepále upokojila len pred pár dňami. Kráľ Gjanéndra, ktorý v roku 2002 rozpustil parlament a obvinil vládu, že si nevie poradiť s rebéliou maoistov, ho po mesiaci demonštrácií znovu zvolal. Sľúbil tiež, že vyhlási voľby. Maoisti, ktorí v krajine vedú ozbrojené povstanie, vyhlásili, že zložia zbrane a chcú rokovať s vládou.
"V horách nič nehrozilo, a keďže sme nemali prístup k informáciám, nevedeli sme, čo sa deje," hovorí Heribanová. Strach necítila, ľudia sú tam priateľskí. "Keď nás viezli z letiska, auto bolo obalené plachtou s nápisom TOURISTS. Turistov majú vo veľkej úcte." Napriek tomu leteli do Káthmandú z bezpečnostných dôvodov vrtuľníkom.
"Maoistické povstanie je pre Nepál prekliatím. Posunulo ho o 30 rokov späť, stálo 14-tisíc ľudských životov a zruinovalo ekonomiku," povedal pre SME šéfredaktor týždenníka Nepali Times Kunda Dixit. "Ľudia maoistov podporovali zo strachu, v poslednom čase však podpora klesla. Rebeli verbovali deti, unášali učiteľov, farmárov aj obchodníkov. Ich podporu definitívne stratili." Napriek tomu Dixit tvrdí, že keby maoisti zložili zbrane a išli do volieb, stali by sa treťou najsilnejšou stranou. Vyplýva to z prieskumu, ktorý robil Nepali Times.
Počas štrajkov sa len v hlavnom meste zišli stotisíce ľudí. Po troch týždňoch demonštrácií a blokád ciest však začali stúpať ceny potravín, školy aj banky boli zatvorené. "Ľudia však nestrácajú nadšenie, veria, že príde zmena," hovorí Dixit.
Priateľskí a pokojní Nepálčania verzus rebelujúci maoisti, ktorí desať rokov ničili krajinu. Turistov však uctievajú všetci. FOTO - TASR |