BRATISLAVA 7. mája (SITA) - Od 8. do 12. mája sa v Demänovskej Doline koná druhý Medzinárodný workshop o ľadových jaskyniach. Nadväzuje na workshop, ktorý sa prvýkrát konal začiatkom roku 2004 v Rumunsku a v celosvetovo významnej ľadovej jaskyni Ghetarul de la Scărişoara.
Program podujatia je rozdelený do viacerých častí. V pondelok sa uskutoční pred workshopom exkurzia po Demänovskej doline, spojená s prehliadkou sprístupnených jaskýň, teda Demänovskej ľadovej jaskyne a Demänovskej jaskyne slobody. Odbornej časti workshopu sú venované dva dni - utorok a štvrtok. V stredu 10. mája účastníci navštívia v Národnom parku Slovenský raj Dobšinskú ľadovú jaskyňu, ktorá je pre svoju celosvetovú unikátnosť od roku 2000 zapísaná v Zozname svetového prírodného dedičstva v rámci UNESCO. Následne navštívia krasové expozície Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. V piatok na záver workshopu sa uskutoční exkurzia do ďalších lokalít zapísaných v Zozname svetového dedičstva - Ochtinskej aragonitovej jaskyne, do Silickej ľadnice, pravdepodobne najnižšie položenej trvalo zaľadnenej jaskyne v strednej Európe a Gombaseckej jaskyne, s ktorou tvorí spoločný jaskynný systém.
Na workshop sa zaregistrovalo 64 účastníkov z 12-tich krajín sveta. Okrem usporiadateľskej krajiny - Slovenska, ďalej z Kórejskej republiky, Kanady, Poľska, Maďarska, Talianska, Rakúska, Nemecka, Švajčiarska, Dánska, Rumunska a Ruska. Prezentovať sa budú 22 odbornými referátmi a siedmimi posterovými prezentáciami, ktoré budú publikované v samostatnom Zborníku. Súčasťou odbornej časti podujatia budú aj dve odborné diskusie, ktorých cieľom bude výmena skúseností a nadviazanie medzinárodnej spolupráce pri výskume a monitoringu ľadových jaskýň, ktorý má za cieľ ich zachovanie v pôvodnom prírodnom stave. Zvlášť preto, že sú veľmi zraniteľné, citlivo reagujú na otepľovanie atmosféry a na všetky zásahy spôsobené ľuďmi.
Agentúru SITA dnes o podujatí informoval člen organizačného výboru workshopu Ján Zelinka.