Od roku 2004 sa na potenciálny prílev dovolenkárov z Číny pripravuje aj Slovenská agentúra pre cestovný ruch. Hostiteľské krajiny z ich návštev môžu v budúcnosti výrazne profitovať, lebo výrazne míňajú. Svetová turistická organizácia odhaduje, že je to 250 eur na deň, niektoré zdroje uvádzajú ešte vyššie čísla. Vlani ich do zahraničia na dovolenku vycestovalo 31 miliónov, v tomto roku to môže byť až 36 miliónov.
"Napriek názoru niektorých odborníkov, že čínski turisti prichádzajú a budú prichádzať len na krátkodobé pobyty s jedným prenocovaním, cítime príležitosť presadiť sa na tomto trhu," povedala Martina Greňová z agentúry. Číňanov ochotných pricestovať vraj zaujal najmä náš folklór.
Prezident Asociácie cestovných kancelárií Róbert Kohlmann si však myslí, že prilákať solventných Číňanov bude pre Slovensko veľmi ťažké. Väčšina z nich totiž bude chcieť v prvom rade poznať Európu a približne za týždeň navštíviť aspoň tri krajiny. "Slovensko medzi nimi najskôr nebude, lebo nie je také typické ako napríklad Británia alebo Francúzsko." Podobne ako Greňová aj on však vidí potenciál v poznávacích okružných zájazdoch po okolitých krajinách.
Bohatí Číňania podľa Tomia Okamuru z Asociácie českých turistických kancelárií a agentúr najradšej nakupujú luxusný tovar, menej ich zaujíma história, atrakcie či pamätihodnosti. "Na Slovensku ich zaujíma najmä slovenský krištáľ, starožitnosti a suveníry z keramiky, drôtu či zo šúpolia. Čínski touroperátori vyhľadávajú programy so zážitkom. Veľkej obľube sa teší splavovanie Dunajca, na ktorom bolo v minulom roku pasovaných za "goralov" minimálne 30 Číňanov," povedala Greňová.
Podľa Štatistického úradu vlani Slovensko navštívilo takmer 1 500 čínskych turistov. Okamura však odhaduje, že vyslovene na účely dovolenky vlani navštívilo Prahu asi tisíc Číňanov a Slovensko len niekoľko stovák. Spolu k nám vlani prišlo takmer 62-tisíc dovolenkárov z Ázie, z toho vyše 14-tisíc Japoncov. (lh)