BRATISLAVA - Nielen počet návštevníkov rozhoduje o schopnostiach krajiny zarábať na turistickom ruchu. Dôležité je aj to, koľko nocí strávia v hoteloch a ...
Čínski turisti fotografujú Londýn z výletnej lode plaviacej sa po Temži. Vďaka vyššej životnej úrovni si nákladnejšie dovolenky môžu dovoliť asi dve stovky miliónov Číňanov. K nám veľa z nich míňať nepríde. FOTO - REUTERS
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
BRATISLAVA - Nielen počet návštevníkov rozhoduje o schopnostiach krajiny zarábať na turistickom ruchu. Dôležité je aj to, koľko nocí strávia v hoteloch a koľko peňazí sú ochotní minúť.
Vlani podľa Slovenskej agentúry pre cestovný ruch navštívilo Slovensko asi pol druha milióna zahraničných turistov, čo je približne o osem percent viac ako v roku 2004. Turisti tak podľa Národnej banky vlani na Slovensko priniesli vyše 37,5 miliardy korún. Priemerne v našich hoteloch strávia 3,2 noci. Boj o dĺžku pobytu však môže byť náročný. Už len priblížiť sa Česku či Rakúsku s priemerom vyšším ako štyri noci na jedného zahraničného turistu môže byť pre Slovensko problém.
Bratislava je dobrá tak na obed
Izraelčania, Američania, Rusi či dokonca Číňania, ktorí na dovolenkách míňajú najviac, však ani hlavné mesto, ani ostatné regióny Slovenska väčšinou tak nezaujmú, aby u nás ostali viac dní. Viacdňovú dovolenku u nás obľubujú najmä Česi, Poliaci a Nemci.
Prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií Róbert Kohlman hovorí, že musíme prijať fakt, že pre tých najsolventnejších turistov bude Slovensko jednou z menej zaujímavých krajín Európy. "Máme šancu stať sa len súčasťou ich stredoeurópskych poznávacích ciest, ako zastávka medzi Budapešťou a Varšavou. Napriek tomu, že máme množstvo malebných miest," upozorňuje.
Malebné miesta majú i okolité krajiny a poznávanie sa začína v hlavnom meste. "To je veľký problém Bratislavy. Napríklad japonským turistom, ktorí v Česku minú priemerne takmer 150 eur za deň, na spoznanie nášho mesta stačí obed v centre a krátky historický exkurz," myslí si Tomio Okamura z Asociácie českých cestovných kancelárií a agentúr. Dôvodom je podľa neho malé historické centrum. "Navyše je rozdelené cestou. Keby mesto investovalo do scelenia korza, mohlo by to mať značný efekt na väčšiu návštevnosť solventných turistov."
Česko má už podľa neho za sebou prvú vlnu turizmu, v ktorej Američania, Japonci alebo Izraelčania objavovali hlavné mesto, a dnes stojí pred problémami, ktoré na Slovensko ešte len čakajú - budovať štvor- až päťhviezdičkové hotely v regiónoch, ktoré majú turistický potenciál. "Bez vysoko kvalitných služieb tam bohatých turistov nepritiahneme," povedal Okamura.
Schengen môže pomôcť
Národné agentúry cestovného ruchu krajín V4 sa snažia solventných turistov prilákať na okružné poznávacie zájazdy po strednej Európe. Podľa Okamuru to však nemá zatiaľ priveľký efekt, lebo región nemá dosť zaujímavých miest, ktoré by boli turisti ochotní navštíviť. Podobný problém ako Slovensko má i Poľsko. "Atraktívne sú pre turistov v podstate len Krakov a Osvienčim."
Prílevu turistov do strednej Európy podľa predstaviteľov turistického ruchu bráni najmä to, že krajiny zatiaľ nie sú právoplatnými členmi schengenského priestoru. Ak by chceli napríklad čínski turisti navštíviť okrem Londýna aj Bratislavu, potrebovali by špeciálne víza, ktoré sa v Číne vybavujú asi mesiac.