Muránska Huta je v krásnom prostredí Muránskej planiny, ale dedina starne, je pustá, pracuje v nej minimum ľudí. FOTO SME - RICHARD FILIPKO |
Okamžite pracovať by mohlo asi desať ľudí z dediny, v skutočnosti pracujú piati.
Obec s pôvabnými starými domčekmi je v krásnom prostredí. Nad dedinou je rekreačné stredisko a protialkoholický ústav Predná Hora. Vyzerajú ako dva rozdielne svety. Z Prednej Hory je väčšina ľudí zamestnaných.
Aj bývalý starosta Muránskej Huty Karol Sládeček žije na Prednej Hore.
Má živnosť a jedenásť koní. Pre turistov robí výlety na koňoch do okolia národného parku. "Keď som starostoval, snažil som sa ju prebudiť, lebo smeruje k zániku," hovorí. Možnosti existovať dole v Hute sú stále horšie, odkedy zaniklo družstvo, roboty niet.
Pôdu už skoro nik neobhospodaruje, na niekdajšie polia sa začína rozširovať les.
Keď chcel Sládeček seno, musel si kúpiť lúku. Kosí si ju sám. "Šikovnejší a životaschopnejší odišli, tí, čo ostali, si na chudobu zvykli. Sú tam ľudia, čo aj od revolúcie neboli v robote. Na bývanie veľké výdavky nemajú, drevo si nazbierajú v lesoch okolo," hovorí.
Pri domoch nevidieť ani autá, len občas sa slnko odráža od vyleštenej karosérie auta majiteľov chalupy, ktorú majú na rekreáciu.
Z každého druhého domu by mohol byť malý penziónik, reštaurácia. Sú však prázdne. Domy, ktoré treba opravovať, sa dajú kúpiť za stotisíc.
Opačný prípad je obec Dúbrava v okrese Levoča. Do koncovej dediny vedie stará rozbitá cesta, ale zdanie, ktoré vyvoláva, klame. Centrum dediny je upravené, na množstve staručkých domov je nová fasáda, sú zateplené. Pred domami na lavičkách sedia babky s deťmi. Z jednej strany Spišský hrad, z druhej masív Braniska.
Starosta Dúbravy Ondrej Hovančík hovorí, že autobusové spojenie nemajú ako koncová obec ideálne, ale ľudia sa snažia. Počet obyvateľov neklesá, priemerný vek je 38 rokov. "Darí sa nám vybavovať peniaze. Z fondu sociálneho rozvoja sme dostali na remeselný dom, dokončujeme kanalizáciu, vodovod berieme pod vlastnú správu, chceme urobiť rekreačné stredisko," hovorí starosta. Vedľa obecného domu stojí nový dom s ôsmimi nájomnými bytmi, polovicu dostali zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Obec má vývarovňu pre dôchodcov.
"Ak mladí idú z dediny preč, väčšinou sa vracajú. Chodia pracovať do zahraničia a zarobené peniaze investujú tu v dedine," pochvaľuje si Hovančík.
Tí, čo aj nemajú veľa peňazí, snažia sa ostatných dobehnúť, fasádu na dome si obnovia aspoň spredu, od ulice. V záhradách vidieť vonkajšie krby, pri ktorých si opekajú, prístrešky, hojdačky.
(rf)