Po likvidácii prieskumného vrtu ostane zachovaný len prirodzený výtok ropy. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
Výdatnosť prameňa mal overiť aj prieskumný vrt Korňa 1. Získané vzorky plynu a vody analyzovali v laboratóriách a chemický rozbor plynu ukázal, že ide o prírodný plyn s dominantným zastúpením metánu - 90 percent, etánu a propánu 2,5 - 5 percent.
Rozbor kvapaliny ukázal, že je silne mineralizovaná s teplotou 24 stupňov. Prítok vody, plynu i ropy do vrtu bol veľmi malý, a teda hospodársky nerentabilný.
Vrstvená voda z vrtu Korňa 1 má svojím minerálnym zložením predpoklady na liečebno - rehabilitačné účely. Sprievodný horľavý plyn sa dá separáciou oddeliť od vody a môže sa využiť napríklad na ohriatie vyťaženej vody na kúpeľné účely či vykurovanie menších objektov. Keďže sa nenašlo využitie prieskumného vrtu ani v tejto oblasti, musí sa toto geologické dielo zlikvidovať. Po likvidácii sa už nedá uvažovať o jeho revitalizácii, prichádza do úvahy len nový vrt, čo by však stálo viac ako 20 miliónov korún. Úseky s prítokom minerálnej vody sa dajú sprístupniť za približne dva milióny korún.
Prieskumný vrt priniesol mnoho zaujímavých geologických a hydrologických poznatkov, výnimočnú výdatnosť a hospodársky význam ropného prameňa však nepotvrdil. Ako informoval starosta obce Korňa Jozef Kontrík, preto ho v týchto dňoch k zrušeniu. Zachovaný ostane len prirodzený výver, ktorý je chránenou prírodnou pamiatkou. (iva)