"Ide o finančne a časovo náročné práce, pretože je nutné odvodniť a vysypať rozbahnené úseky, opraviť priepusty a mosty, ale aj odstrániť ďalšie vývraty stromov. Napriek tomu predpokladám, že do pätnásteho júna sa nám podarí opraviť aspoň tie najpoškodenejšie úseky," vysvetlil vedúci Strediska terénnych služieb Dominik Michalík.
Počas tohtoročnej turistickej sezóny navyše doplnia značkovanie všetkých farieb. Vrátane náhradného tyčového, ktoré sa používa na bezstromových úsekoch. "Vo vysokohorskom prostredí by sme chceli zdvojsmerniť žlto značkovaný chodník z rázcestia pod Sedielkom do Priečneho sedla tak, aby sa ľudia mohli na tomto exponovanom úseku obchádzať," dodal Michalík.
Na oprave chodníkov spolupracovali neštátni vlastníci, brigádnici, občianske zduženia, urbárske spoločenstvá a horská služba. "S brigádnikmi sme prerezávali turistické chodníky zarastajúce kosodrevinou. Spoločne sme tiež čistili priestory po návštevníkoch," doplnil Michalík.
Na trase z Veľkej Studenej doliny do Priečneho sedla obnovili poškodený úsek dláždením, vybudovali schody a oporné múriky. V Západných Tatrách zase pribudli nové odpočívadlá, pútače a premostenia.
Lesy v minulom roku spriechodnili približne dvestotridsať kilometrov značkovaných turistických chodníkov na kalamitnom území. Celková hodnota týchto opravných prác presiahla hodnotu 43 miliónov korún. (toti)