Reynosa 3. mája (TASR) - Americkí tínedžeri a študenti už dlho kvôli lacnému pivu a tequile prechádzajú cez Rio Grande do Mexika, ďaleko od zraku rodičov, učiteľov a polície.
Plán mexickej vlády na legalizáciu držania drog môže dať týmto cestám nový impulz a vytvoriť typ víkendového drogového turizmu známeho z Európy. Zámer vyvoláva obavy miestnych úradov, ktoré už teraz nezvládajú drogovú kriminalitu.
"Keď som tú správu počul, povedal som: Mexiko sa stane novým Amsterdamom," komentoval situáciu texaský študent Matthew Flores (23) s odkazom na holandské mesto známe liberálnym prístupom k narkotikám. "Ľudia budú teraz môcť prejsť cez hranice, dať si trávu a povegetovať, a nebude z toho veľké haló," dodal študent žurnalistiky z mesta McAllen.
Zákon, ktorý má prezident Vicente Fox podpísať v najbližších týždňoch, dovoľuje držať do päť gramov marihuany, päť gramov ópia, 25 miligramov heroínu, a 500 miligramov kokaínu.
Tiež dekriminalizuje držanie obmedzeného množstva iných drog, vrátane LSD, halucinogénnych húb, amfetamínov a peyote - psychotropného kaktusu z mexických púští.
Kontroverzné rozhodnutie však nahnevalo amerických politikov a sudcov, ktorí ho označili za krok späť v boji proti drogám. Mexická polícia varuje, že nové pravidlá ešte viac zhoršia bezpečnostnú situáciu a zvýšia kriminalitu v prihraničných mestách.
Vláda argumentuje, že dekriminalizácia držania malého množstva drog uvoľní zdroje pre boj proti násilným drogovým gangom, ktoré na hraniciach medzi sebou zvádzajú tvrdé boje. Zákon tiež sprísňuje tresty za držanie väčšieho množstva drog a za ich predávanie pri školách.
Predstavitelia mexického štátu Baja California odhadujú, že drogy tam užíva každú ôsmy človek. Ako dodávajú, 98 percent trestných činov v pohraničnom meste Tijuana spáchajú užívatelia drog. Tijuana je v súčasnosti magnetom pre amerických tínedžerov, ktorí chcú piť alkohol, čo doma podľa zákona nemôžu.
Marge Bartolettiová, riaditeľka neziskovej organizácie Rio Grande Safe Communities Coalition vyjadrila obavy, že nové mexické zákony povzbudia mladých, aby vyskúšali tvrdšie drogy.
"Mám strach, že nás čakajú predávkovania, väčšia vyťaženosť záchranky a nárast počtu dopravných nehôd, ktorým sa dalo predísť," dodala.