BRATISLAVA - Na kultúrne odlišnosti Čechov a Slovákov kedysi narážal vtip o otázkach, ktoré vraj kladú pri návšteve cudzieho mesta. Tradovalo sa, že Čech sa pýta: "Kde sú tu kultúrne pamiatky?", Slovák: "Kde je tu najbližšia krčma?"
Preferencie ľudí zo Slovenska sa však začínajú meniť. Podľa cestovných kancelárií sa stále viac ľudí rozhodne stráviť predĺžený víkend v niektorom z európskych centier. "Ľudia chcú vidieť najmä kultúrne pamiatky, do niektorých miest sa vrátia aj dvakrát," povedal Július Cmorej z Pax Travel.
"Súvisí to najmä s tým, že sa do viacerých európskych veľkomiest zaviedli pravidelné letecké linky priamo z Bratislavy," hovorí Juraj Sliacky z Hydrotouru. Ľudia tak za leteckým spojením nemusia cestovať do Viedne a platiť ďalšie poplatky za cestu alebo parkovanie.
V rebríčku záujmu našich turistov vedie Paríž, Londýn a Rím. Chcú však vidieť aj Atény, Barcelonu či Kodaň. V európskych metropolách zvyčajne strávia dve až tri noci. Do bližších miest, napríklad Benátok alebo Prahy, cestujú spravidla individuálne. Do nemeckých miest cestujú za veľtrhmi či pracovnými stretnutiami, ale už menej za mestskou turistikou.
Mení sa aj charakter služieb, o ktoré majú ľudia zo Slovenska záujem. "Žiadajú si kvalitnejšie ubytovanie, za ktoré si radšej priplatia, najlepšie 3- až 4-hviezdičkové hotely v centre miest," povedal Oliver Kluch z Koala Tours.
Na rastúci záujem o mestskú euroturistiku reagujú aj cestovné kancelárie. Viaceré z nich vybavia klientom na požiadanie letenku, ubytovanie, poistenie, niektoré aj odvoz do hotela. Vedia aj objednať letenky na taký termín, aby sa záujemca napríklad v Ríme pripojil ku skupine, ktorá odcestovala na poznávací zájazd so sprievodcom. Klient by mal však počítať s príplatkom pre touroperátora.
Na individuálnych turistov sú dobre pripravené aj zahraničné mestá. Základné informácie poskytujú už v informačných službách na letiskách. V každom z väčších miest si cestujúci môžu zaplatiť tzv. turistický okruh mestom. Autobus ich zavezie na všetky dôležité miesta.
Predĺžený víkend nie je lacnou záležitosťou. Šetriť treba začať na letenke. Napríklad tak, že si ju záujemca objedná aspoň dva mesiace dopredu. Cenu výletu zvyšujú aj vstupné poplatky do galérií a múzeí, lístok na metro a peniaze na stravu. Predĺžený víkend v Paríži môže stáť aj 15-tisíc korún. Poznávací zájazd do Paríža autobusom sa dá kúpiť už aj za 6-tisíc.