Kostitras spoločne s poľským partnerom z oblasti Beskýd (Fundacja Bieszadskiej Partnerstwo dla Šrodoviska).
Ako povedala predsedníčka Kostitrasu Viera Štupáková, päť rokov po osadení značiek ich ostalo v teréne na slovenskej strane 19 percent a v Poľsku našli iba dve. Za toto obdobie sa zmenil aj ráz krajiny a cestné pomery, preto nové značenie spojili aj s rozšírením trás asi o 300-kilometrový úsek. Zmení sa aj miesto jedného z hraničných priechodov, nebude to Čertižné v okrese Medzilaborce, ale uvažuje sa o dvoch alternatívach - Palota v okrese Medzilaborce alebo Roztoky v okrese Snina.
Na poľskej strane sa výrazne rozšíri počet kilometrov zahrnutých do Karpatskej cyklistickej cesty. Pôvodná trasa smerovala do Krosna, teraz povedie pohorím poľských Beskýd. Okrem presmerovania a značenia sa niektoré nebezpečné úseky aj zrekonštruujú.
V Prešovskom okrese okrem ciest v Demjate spojazdnia aj zrútenú lávku. V tomto roku na našom území opravia 197 kilometrov trás, naši severní susedia dajú do poriadku stokilometrový úsek ciest. Nejde o výstavbu cyklistických chodníkov, ale o spojazdnenie trás vedených mimo hlavných komunikácií.
Poliaci už svoje značky majú vyrobené, sú kovové a okrem informatívnych údajov upútajú cyklistu aj grafickými prvkami. Napríklad podobizeň Švejka je upútavkou na jeho putovanie touto krajinou.
(tasr)