Bratislava 26. apríla (TASR) - V súčasnosti stavebne dokončený bratislavský tunel Sitina čaká ešte zabudovanie technológií a zariadení, ktoré sú nevyhnutné na organizáciu bezpečnej prevádzky cestnej komunikácie. Motoristi by mali tunel využívať už začiatkom roka 2007, avizuje investor stavby Národná diaľničná spoločnosť (NDS).
Stavbu tunela Sitina, ktorý je súčasťou diaľničného úseku D2 Lamačská cesta - Staré Grunty, si dnes prezreli prednostovia Krajských úradov cestnej dopravy a pozemných komunikácií. V rámci prezentácie bol premietnutý film o výstavbe mosta a dvojkilometrová prehliadka južného a severného portálu objektu.
Súčasťou stavby sú príjazdové komunikácie a mostné objekty. Pracuje sa na Lamačskej estakáde, ktorá rieši napojenie Dúbravky na diaľnicu a tunel. Zo strany Mlynskej doliny pokračujú práce na diaľničnom úseku, kde sú pred dokončením oporné múry. Čiastočne sa prekladajú miestne komunikácie tak, aby bolo možné trasy komunikácií postupne dokončiť a prevádzkovať. V súvislosti s budúcim riadením dopravy v tuneli a na vonkajších komunikáciách sa pracuje na zabudovaní inžinierskych sietí. "Aj napriek dlhej zime stavebné práce na tuneli pokračovali bez prestávky. Hoci boli silné mrazy, v podzemí sme vytvorili vhodné podmienky na realizáciu náterov rúr, narezávania a zalievania škár vo vozovke. Práce pokračujú podľa plánu," potvrdil dnes projektový manažér a. s. Skanska BS Vladimír Kmotrík.
Realizátorom tunela je japonsko-švédske konzorcium Taisei - Skanska. Tunel razili pracovníci subdodávateľskej slovenskej firmy Skanska BS (predtým Banské stavby Prievidza). Podľa štátnej expertízy náklady na stavbu tunel Sitina predstavujú 3,5 miliardy Sk. Model financovania je založený na účasti financujúcej inštitúcie, ktorou je Japonská banka pre medzinárodnú spoluprácu (90 %), a rozpočtu SR (10 %).