
Muhammad Atta. Marván Šihhí. FOTO – REUTERS
V pondelok oznámila letecká škola na Floride, že dostala od imigračného úradu (INS) potvrdenie, že Muhammadovi Attovi a Marvánovi Šihhímu schválili študentské víza. Imigračný úrad o tom rozhodol už pred teroristickými útokmi, byrokratické prieťahy ale spôsobili, že oficiálne potvrdenie prišlo až teraz.
Atta a Šihhí s najväčšou pravdepodobnosťou pilotovali lietadlá, ktoré vrazili do mrakodrapov Svetového obchodného centra. Obaja prišli do Ameriky na turistické víza, keď sa zapísali do leteckej školy, požiadali o študentské víza typu M-1, ktoré dostávajú študenti technických škôl.
„Toto je len ďalší dôkaz, že imigračný úrad je absolútne neschopný zabezpečiť uplatňovanie našich zákonov a chrániť naše hranice,“ povedal podľa denníka The Washington Post republikánsky kongresman James Sensenbrenner. „Je jasné, že ho treba rozobrať a nanovo postaviť.“
Imigračný úrad sa bráni, že o udelení študentských víz pre Attu a Šihhího rozhodol už v lete 2001, teda v čase, keď nikto ani len netušil, že sú to teroristi. CNN, ktorá o prípade informovala ako prvá, ale tvrdí, že na dokumente je pečiatka s minulotýždňovým dátumom. Všetci sa pýtajú, ako je to možné. Atta bol totiž najznámejší zo všetkých 19 teroristov, ktorí 11. septembra uniesli lietadlá a zaútočili na Ameriku.
Kritici upozorňujú, že škandál je dôkazom, že vybavenie víz trvá takmer rok. A to je čas, za ktorý sa môže pokojne stať zo zdanlivo slušného a solventného študenta terorista.
Bývalý okrskový administrátor imigračného úradu Ben Ferro tvrdí, že prípad Attu a Šihhího len dokazuje, že úrad stratil kontrolu nad vlastnými dokumentmi. „Nikoho nediskriminujú. Meškajú s každým aj v prípade mŕtvych.“
Systém má aj ďalšiu dieru: školy totiž môžu začať s vyučovaním aj bez oficiálneho potvrdenia o udelení študentských víz. Aj v tomto prípade stačilo, že imigračný úrad školu aj oboch „študentov“ informoval. Na oficiálne potvrdenie čakať nemuseli.
„Imigračný úrad je mikimausom federálnych úradov. A aj to je vlastne urážka Mickey Mousa,“ povedal ďalší republikánsky kongresman Tom Tancredo.
Celá aféra naberá aj politický rozmer. Niektorí demokrati totiž tvrdia, že je to ďalší dôkaz chybnej politiky Bushovej administratívy. „Už dlhší čas sa sám seba pýtam, či je táto administratíva krátkozraká, keď pokračuje v chybnej politike bezpečnosti. Som šokovaný, že pokým imigračný úrad bez akéhokoľvek opodstatnenia zadržiava desiatky amerických Arabov, nebol schopný zabezpečiť základné kroky, aby víza nedostali teroristi,“ povedal denníku The New York Times demokratický kongresman John Conyers.