
Takýto pohľad sa núka turistovi, ak zatúži vidieť hrad Krásna Hôrka z opačnej strany, ako vedie oficiálna prístupová cesta. Aj na likvidáciu takýchto scenérií sa môžu použiť peniaze vyzbierané do Recyklačného fondu.
FOTO - TASR
BRATISLAVA - Do novo zriadeného Recyklačného fondu sa má podľa odhadov už tento rok vyzbierať 1,2 miliardy korún. Príspevky musia firmy platiť od januára tohto roka, v opačnom prípade im hrozí pokuta až desať miliónov korún. Legislatívne nejasná bola platba za papier a sklo, ak ich výroba alebo dovoz presiahne hranicu desiatich ton.
Firmy, ktorých sa to týka, nevedia, či majú platiť, iba ak ju prekročia a prvých desať ton je grátis, alebo majú doplatiť aj prvých desať ton. „Požiadali sme preto tvorcov zákona o vysvetlenie,“ hovorí pracovníčka fondu pre styk s verejnosťou Diana Polomská. Výsledok je taký, že každý výrobca a dovozca má povinnosť viesť evidenciu podľa vyhlášky číslo 283 ministerstva životného prostredia z minulého roka. Keď podnikateľ do konca roka prekročí hranicu desať ton, začne platiť do fondu. Zároveň však musí uhradiť príspevok aj za prvých desať ton. Od platenia sú oslobodení tí, čo desať ton nedosiahnu.
Ako sme informovali začiatkom februára, fond mal vážne problémy s rozpoznaním platieb. Až 80 percent z všetkých platieb, ktoré firmy odoslali v prvom mesiaci fungovania fondu, nebolo uznaných. Problém nebol v neochote firiem platiť. Pri posielaní platieb firmy uvádzajú celý rad údajov - špecifický, variabilný a konštantný symbol, ale i správu pre prijímateľa. V prípade, že sa pri ich vypĺňaní podnikateľ zmýli čo i len v jednej číslici, platbu nemožno rozpoznať. Podľa Polomskej sa už situácia zlepšila a fond k dvanástemu marcu identifikoval platby od 644 subjektov. Pripomíname, že ak si podnikateľ uvedomí chybu pri vypĺňaní formulára, môže, pokiaľ ide o údaje o firme, žiadať opravu zaslaním e-mailu. Ak urobil chybu pri vypisovaní účtu alebo čísla sektora, musí o opravu požiadať písomne.