Rímskokatolícky kostol je dominantou pamiatkovej rezervácie v starobylej baníckej obci Špania dolina. FOTO - TASR |
"Chodník je spoločným dielom obecného úradu, občianskych združení Permon a Kumšt a Špaňodolinského baníckeho cechu Herrengrund. Na jeho zriadenie obec vynaložila štvrtinu zo spomínanej sumy, ostatné peniaze sme získali z fondov Európskej únie," povedala starostka Španej Doliny Terézia Štupáková.
Chodník sa začína pred Klopačkou na námestí a horným koncom dediny pokračuje na haldu Maximilián. Odtiaľ smeruje na lokalitu Ludevica, kde sú ešte pozostatky po voľakedajšej banskej činnosti. Dolným koncom obce sa potom popri kostolíku vracia na námestie ku Klopačke, dodala starostka.
Špania Dolina má významné postavenie v histórii medenorudného baníctva na Slovensku. Ťažba, spracovanie a export medi existoval v tejto lokalite už v mladšej dobe bronzovej, čoho dôkazom je výskyt kamenných mlatov a podložiek na roztĺkanie rudy.
Najväčší rozkvet baníctva v tejto lokalite nastal na prelome 15. a 16. storočia v období Thurzovsko-fuggerovskej ťažiarskej spoločnosti, ktorá vtedy predstavovala najväčší priemyselný podnik tohto druhu vo svete.
Obec i občianske združenia sa usilujú o zachovanie baníckych stavieb - štôlní, šácht, baníckeho vodovodu i unikátnych domov a ďalších historických objektov.
(tasr)