FOTO - AUTOR
Na relatívne malom území horného Gemera možno nájsť množstvo unikátnych prírodných aj historických pamiatok. Najúchvatnejšie a najunikátnejšie sú zrejme tamojšie jaskyne, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou Národného parku Slovenský kras. Medzi ne patrí aj výzdobou unikátna, no žiaľ aj najmenej navštevovaná podzemná krásavica v Gombaseku.
"Je to škoda, lebo svojou výzdobou a unikátnymi, tenkými dvoj- až trojmilimetrovými sintrovými brčkami, dosahujúcimi dĺžku až tri metre, patrí medzi najkrajšie," hovorí Ján Ambruš, tamojší správca jaskyne.
Gombasecká jaskyňa, aj keď je jednou z najmenších sprístupnených jaskýň na Slovensku, je bezpochyby jednou z najkrajších na území Slovenského krasu. Sprístupnili ju v roku 1955 a v súčasnosti prejde návštevník v podzemí 530 metrov.
Nájsť ju možno na západnom úpätí Silickej planiny, na trase medzinárodnej cesty medzi Rožňavou a Plešivcom. V jej blízkosti už zďaleka nemožno prehliadnuť charakteristický prírodný amfiteáter, v ktorom sa každé leto konajú známe folklórne slávnosti maďarskej menšiny na Slovensku.
V bezprostrednej blízkosti jaskyne sa nachádzajú aj skromné ubytovacie možnosti, ktoré v minulosti slúžili ako ubytovanie pre pacientov využívajúcich blahodarné účinky jaskynnej klímy. Speleoterapia v Gombaseku bola vôbec prvou oficiálnou v Československu a zaviedli ju v roku 1968.
Aj keď prehliadková trasa nie je dlhá, za takmer 40 minút sa majú oči návštevníka na čom kochať. Napriek tomu sa jaskyniari snažia neustále skvalitňovať služby a aj pre túto sezónu pripravili niekoľko noviniek.
"V prvom rade sme predĺžili otváracie hodiny v letných mesiacoch tak, že posledný vstup bude o 17.00 h a mimo hlavnej sezóny o 15.00 h. Tiež by som chcel upozorniť na mimoriadne výhodnú ponuku, keď za jeden lístok si bude môcť návštevník prezrieť v priebehu jedného alebo niekoľkých dní našu jaskyňu, ale aj neďalekú, oveľa známejšiu Domicu. Jaskyňu môžu od tejto sezóny navštíviť aj vozičkári či malé deti v kočíkoch, keďže sme dokončili bezbariérovú trasu i hlavný vstup," hovorí Ján Ambruš.
Najbližšie okolie ponúka mnoho ďalších atraktívnych miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Pozornosti by nemala rozhodne ujsť tzv. Čierna vyvieračka pod jaskyňou, ale ani najväčšia planina na Slovensku - Silická. Hriechom by bolo obísť voľne prístupnú jaskyňu s celoročnou ľadovou výzdobou - Silickú ľadnicu či Krásnohorskú jaskyňu s najväčším kvapľom na svete, ktorou vás prevedú iba jaskyniari, pričom vám požičajú jaskyniarsky odev a prilbu.
Ako do jaskyne?
Asi 15 kilometrov za Rožňavou v smere do Plešivca treba odbočiť v smere Silica. Na mimoúrovňovej križovatke zídete z hlavnej cesty a asi po 800 metroch odbočíte doprava k amfiteátru, kde je aj bezplatné parkovisko, reštaurácia a bufet.
Dĺžka prehliadky: 530 m, čas prehliadky: cca 40 min.
Vstupy do jaskyne denne okrem pondelka:
v sezóne (1. 6. - 31. 8.) od 10.00 do 17.00 h mimo sezóny (1. 4. - 31. 5. a 1. 9. - 31. 10.) od 10.00 do 15.00 h V období od 1. 11. - 31. 3. je jaskyňa zatvorená.
Vstupné:
dospelí 70, študenti 60, deti
(4 - 15 rokov) 40 Sk
Poplatky:
foto100, video 200,
mimoriadny vstup 500 Sk