Či už domáca vinárnička so sedliackou kuchyňou, alebo luxusná reštaurácia, v Burgenlande sa všade podávajú hlavne ryby a uznávané miestne vína. Pre kraj, typický úžasnou atmosférou pohostinstiev, je veľmi dôležité ekologické pestovanie a spracovávanie potravín, známe sú "potravinové safari", teda poznávacie exkurzie po farmách a viniciach, alebo dni otvorených dverí vínnych pivničiek.
Rakúsky vinársky priemysel je najprísnejšie sledovaný na svete. Kvôli dietylénglykolovému škandálu v roku 1985, keď výrobcovia pridávali látku do muštu na zvýšenie jeho cukornatosti, sa musia rakúski vinári niekoľkonásobne viac snažiť o priazeň milovníkov vína.
"Sú tu fantastické podmienky na pestovanie viniča. Silné slnko, dlhé jesene a čerstvý vzduch. Je tu až 300 slnečných dní v roku," hovorí Alex Stiegelmar, mladý vinár, ktorý patrí medzi rakúsku špičku.
Vedie inovatívny rodinný podnik na výrobu vína Juris. Nepoužíva žiadne umelé chladenie a výrobné procesy nemajú negatívne vplyvy na životné prostredie. Aj keď najviac sa Rakúšania môžu chváliť skvelými bielymi vínami z neskorých zberov, v posledných rokoch sa im darí vyvracať predsudky o menej obľúbených červených odrodách. Pinot Noir svetovej kvality napríklad tvorí až 60 percent produkcie podniku Alexa Stiegelmara.
Napriek tomu však najväčšou vínnou špecialitou Rakúska je práve sladké biele víno Ausbruch. Tmavožltý mok s konzistenciou sirupu a opojnou vôňou hrozna pripomína Tokaj alebo francúzsky Sautern - dezertné vína jedinečné vďaka ušľachtilej plesni, ktorá sa usádza na bobuliach. Rakúski vinári tvrdia, že miestny Ausbruch je preto taký kvalitný, lebo pleseň ešte stimuluje počas teplých jesení stúpajúca hmla z Neziderského jazera.
Víno má v ponuke každá burgenlandská reštaurácia či vináreň, podáva sa po jedle k dezertom. Jedinečnosť vína podčiarkuje aj jeho cena - fľaša (0,375 litra) stojí od 20 eur vyššie. (dot)