
FOTO – ARCHÍV
Hoci bola ich pôvodná tvár a hlavne rozmery v minulosti pozmenené, na niektorých miestach dodnes ostali vzácne lužné lesy. Nemenej pestré a vzácne sú v tejto oblasti aj živočíchy. Týka sa to najmä vtáctva, ale aj plazov, obojživelníkov a rýb. Z väčších chránených území oblasti je verejnosti známa Chránená krajinná oblasť Latorica, existuje tu aj niekoľko menších rezervácií.
Jednou z nich je aj Národná prírodná rezervácia Tajba pri Strede nad Bodrogom, ktorá sa rozprestiera na výmere 27,4 hektára a bola vyhlásená už v roku 1966. Okrem vzácnych pôvodných rastlinných a živočíšnych spoločenstiev a kolónií čajok smejivých je bezpochyby najväčšou atrakciou územia výskyt korytnačky močiarnej, jedinej voľne žijúcej korytnačky na našom území.
Tento zaujímavý plaz je ako jediný druh korytnačky rozšírený smerom na sever až do strednej Európy. Práve Tajba je jeho najsevernejším miestom výskytu. Korytnačka močiarna je veľmi citlivá na prostredie – práve v jej prípade urobili svoje necitlivé melioračné zásahy a chemické postreky z okolitých polí. Korytnačky často hynuli aj na blízkej železničnej trati. V ochranárskych zoznamoch je pokuta za jeden kus stanovená na 8000 korún. Právom, lebo korytnačka močiarna patrí k najvzácnejším živočíchom nielen v Zemplíne, ale aj na celom Slovensku a jej výskyt v Tajbe má medzinárodný význam.
Prístup: Mŕtve rameno Tajba leží v katastri obce Streda nad Bodrogom, ktorá je aj východiskom pre návštevu územia. Mŕtve rameno Tajba síce nie je prístupné po turistickej značke, ale vedie k nemu z obce poľná cesta, ktorá kopíruje brehy mŕtveho ramena. Mŕtve rameno leží len pár desiatok metrov od železničnej zastávky Streda nad Bodrogom na trati Košice – Čierna nad Tisou.
Zaujímavosti: Tokajská vinohradnícka oblasť, Tarbucka (277 m), Zemplínske vrchy, CHKO Latorica, najnižšie položené miesto SR (94,3 m – miesto, kde Bodrog opúšťa územie SR). MARTIN BELEJ