Bern 15. apríla (TASR) Noci v Alpách boli v 70. rokoch 20. storočia znateľne tmavšie ako v súčasnosti. Katja Mausová a jej kolegovia z univerzity v Berne v dlhodobej štúdii skúmali, ako ďaleko preniklo umelé osvetlenie do vysokohorského prostredia.
Švajčiarski vedci si pomohli snímkami amerických družíc DMSP (Defense Meteorological Satellite Program). Satelity DMSP obiehajú okolo Zeme v blízkosti pólov. Raz až dva razy za noc preletia nad Európou a registrujú zdroje svetla na zemi. Mausová previedla zábery zo 70. rokov do digitálnej podoby, aby ich mohla priamo porovnať s novšími snímkami.
Najväčšie zmeny nastali v priebehu troch desaťročí v okrajových oblastiach Álp v okolí Milána a husto osídlenej Pádskej nížine, ale aj v strednom Švajčiarsku. Kedysi ojedinelé svetelné body sa zliali do rozsiahlych kobercov. Len v rokoch 1992-2000 sa silno osvetlená plocha zdvojnásobila, zároveň sa zvýšila intenzita svetla (zmeny je možné sledovať na http://saturn.unibe.ch/rsbern/publication/fulltext/maus_13_aug.gif).
Príčiny tohto trendu sú rôznorodé, konštatoval Marco Marcacci z Université della Svizzera italiana v Lugane na príklade švajčiarskeho kantónu Tessin. Rozmáhajúci sa motorizmus a rozširovanie ľudských sídiel sa zdesaťnásobil v druhej polovici 20. storočia počet pouličných lámp. Osvetľuje sa čoraz viac budov spočiatku to boli čerpacie stanice, v súčasnosti pribudli veľké staveniská, športové arény, lyžiarske trate a pamiatky.