Najstarší skanzen ľudovej architektúry na Slovensku oslávil vlani 40 rokov od svojho založenia a nájdete ho pod lesom, v blízkosti kolonády v Bardejovských Kúpeľoch. Či už na miesto jedinečných prameňov zavítate ako kúpeľný hosť, turista alebo lyžiar, ..
Najstarší skanzen ľudovej architektúry na Slovensku oslávil vlani 40 rokov od svojho založenia a nájdete ho pod lesom, v blízkosti kolonády v Bardejovských Kúpeľoch. Či už na miesto jedinečných prameňov zavítate ako kúpeľný hosť, turista alebo lyžiar, rozhodne si nenechajte ujsť príležitosť vidieť zároveň aj rozlohou najmenšie múzeum v prírode u nás. Rozkladá sa na ploche 1,5 hektára a v celom areáli je pre verejnosť sprístupnených viac ako 20 objektov reprezentujúcich ľudovú kultúru Slovákov a Rusínov z oblasti horného Šariša a severného Zemplína.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
"Väčšina z nich je z 19. až 20. storočia a patrí k dreveným stavbám karpatského typu. Napriek tomu tu máme niekoľko unikátov," vysvetľuje Anna Holtmanová, etnografka Šarišského múzea, ktoré skanzen spravuje. Patrí medzi ne napríklad včelín s drevenými úľmi, vôbec najstaršími datovanými na Slovensku z roku 1691. Okrem toho unikátne vrtné zariadenie na výrobu drevených vodovodných rúr, ktorými v neďalekom Bardejove tiekla voda ešte aj na začiatku minulého storočia. Vzácne sú obytné roľnícke domy, no medzi najväčšie skvosty patria určite sakrálne stavby.
"Návštevníkom skanzenu je dobre známy drevený chrám východného obradu z dediny Zboj z roku 1766, ktorý do múzea previezli v roku 1967. Od minulého roka však oko všetkých návštevníkov Bardejovských Kúpeľov priťahuje zrekonštruovaný gréckokatolícky drevený kostol z Mikulášovej z roku 1730. Je to klasická trojdielna drevená zrubová stavba so štvorcovou svätyňou, no patrí medzi nemnohé s pomaľovaným exteriérom. Na veži sú napríklad namaľované hodiny, ktoré pochopiteľne plnia iba dekoratívnu funkciu. Kostolík bol do kúpeľov paradoxne prevezený dávno pred vznikom skanzenu (v roku 1931), no na jeho záchrane sa akosi nepracovalo. Stál mimo areálu múzea a až do minulého roka bol verejnosti neprístupný. Od jeho znovuotvorenia navyše pravidelne slúži aj miestnym veriacim a tak ide o exponát, v ktorom prúdi život.
Súčasťou múzea v prírode je aj národopisná expozícia, umiestnená vo vile Rákoczi a prezentuje prevažne domácu výrobu a výrobky ľudových remeselníkov z oblasti.
Bardejovský skanzen je navštevovaný hlavne v letnej turistickej sezóne, no neobíde ho takmer ani jeden kúpeľný hosť. Blízkosť historického Bardejova či Zborova rovnako nedovolí, najmä turistom z Poľska, obísť túto atrakciu. Navyše skanzen pravidelne organizuje vystúpenia folkloristov, ukážky ľudových remesiel a výstavy. K najobľúbenejším podujatiam patrí Deň remesiel (tento rok bude 14. mája), Hrnčiarska sobota, Šarišská nedeľa, či Slovenský národný deň.
Ako do skanzenu
Pri vstupe do Bardejovských Kúpeľov je potrebné auto odstaviť na záchytnom a platenom parkovisku. V kúpeľoch nájdete niekoľko reštaurácií, ale pohrdnúť by ste nemali ani znamenitou bardejovskou vodou. K dispozícii sú tri pramene pre verejnosť, pramene na kolonáde sú prístupné iba pacientom. V kúpeľoch je široký výber ubytovacích kapacít s vysokým potenciálom športového, turistického, kultúrneho a rekreač-
ného vyžitia.
Otváracie hodiny:
máj - september utorok - nedeľa 9.30 - 12.00, 12.30 - 17.30 h
október - apríl utorok - nedeľa 9.30 - 12.00, 12.30 - 15.30 h
Vstupné:
dospelí 40, študenti a dôchodcovia 20, deti do 15 rokov 10 Sk
Poplatok za fotografovanie 50 a za kameru 100 Sk.
Adresa/Kontakt
Expozícia ľudovej architektúry horného Šariša
086 31 Bardejovské Kúpele; tel.: 054/4722 072