SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Sofia je mestom histórie, ktoré rastie, ale nestarne

Hoci bulharské hlavné mesto Sofia nie je turistickou destináciou číslo jeden, ako v jednom z mála európskych ...

Hoci bulharské hlavné mesto Sofia nie je turistickou destináciou číslo jeden, ako v jednom z mála európskych hlavných miest v ňom ešte je čo objavovať. Hlavné mesto krajiny, ktorá by už o rok mala vstúpiť do Európskej únie, stojí za zvedavosť.

Ak Slováci poznajú Bulharsko, väčšinou sú to prímorské letoviská, alebo lyžiarske strediská. Sofiu ako hlavné mesto však pozná málokto. Pritom by sa mohla so svojím historickým centrom zaradiť medzi ostatné európske metropoly. Navyše sa priamo nad mestom vypína vyše dvojtisícmetrové pohorie Vitoša, kde sa lyžuje, aj chodí na túry. Ľudia sú pohostinní, v reštauráciách a baroch majú často anglické menu, doprava aj strava sú lacné. Sofia je známa aj intenzívnym nočným životom.

SkryťVypnúť reklamu

Raste, no ne stare

Hlavným mestom Bulharska je Sofia len 125 rokov. Túto pozíciu si vydobyla po 600 rokoch od mesta Veliko Tarnovo. V čase, keď sa Sofia stala hlavným mestom, mala asi 12-tisíc obyvateľov a podobala sa na veľkú dedinu. Osídlenie tu však bolo už 7000 rokov pred naším letopočtom. Pozostatky po Trákoch a Rimanoch sa nachádzajú po celom meste.

Názov Sofia má mesto od 15. storočia podľa Kostola sv. Sofie. Mottom mesta je od roku 1901: "Raste no ne stare", po slovensky "rastie, ale nestarne". Dnes je Sofia moderným mestom s vyše miliónom obyvateľov.

Fast food na bulharský spôsob

Jednou z najväčších prekážok pre turistov je písmo - väčšina nápisov je výlučne v cyrilike. Ak sa ju nenaučíte, alebo nepoznáte azbuku, ktorá je cyrilike veľmi podobná, bez pomoci domácich ste stratení. Problém môže byť najmä s orientáciou v meste, keďže názvy ulíc ako aj názvy zastávok mestskej dopravy sú iba v cyrilike. Len týmto písmom bývajú často označené aj také kozmopolitné inštitúcie ako fast food či turistické informačné centrum. Dokonca aj pod obrázkom Big Macu sa skvie nápis v cyrilike. V prípade, ak domácich nepoznáte, oplatí sa kúpiť si slovník s bulharskou abecedou.

SkryťVypnúť reklamu

V reštauráciách a baroch je anglické menu pre tých, čo neovládajú cyriliku, nutnosťou. Vždy je dobré poznať niekoho domáceho, kto pomôže v prípade, že personál podniku nehovorí po anglicky. Domáca pomoc je vítaná aj ohľadne výberu zmenárne, keďže nie všade je férový kurz. Istota dobrého kurzu je v národnej banke.

Pred bulharskými šoférmi chodci utekajú

V mestskej hromadnej doprave medzi autobusmi prevládajú staré karosy. Rýchloautobus z letiska do centra a späť sa však komfortom vyrovná západoeurópskym. V meste funguje aj metro, ktoré je práve vo výstavbe. Zatiaľ premáva na piatich staniciach z centra na západ mesta. Vstup do metra je veľmi pôsobivý, celý z mramoru, vozne sú moderné a čisté. Talón piatich lístkov na jednu cestu mestskou hromadnou dopravou stojí 2 leva, čiže asi 40 korún, rovnako ako lístok na celý deň.

SkryťVypnúť reklamu

Dopravné zápchy sú v Sofii celkom bežné. Veľmi často tu vidieť taxíky. Bulharskí vodiči sú voči chodcom dosť bezohľadní. Ani zelená pre chodcov nie je zárukou, že vás vodič nezrazí. My sme cez cestu takmer vždy bežali - vodiči ani nespomalili. Cesty a najmä chodníky sú často v zlom stave, ale väčšinou sú dostatočne široké. Budovy, byty, výťahy a chodby sú veľké, miestami až predimenzované.

Ak nemáte v Sofii známych, u ktorých by ste mohli bývať, je dobré mať ubytovanie rezervované vopred, ceny sú nižšie.

Pri vstupe do krajiny sa hláste na polícii

Na turistickej web stránke mesta Sofie, sa zdôrazňuje, že pri návšteve Bulharska by ste sa mali do 48 hodín hlásiť na polícii s účtom za ubytovanie v hoteli alebo s pasom vášho hostiteľa. Ak zostávate len pár dní, nemali by ste mať problém, je však zbytočné riskovať.

SkryťVypnúť reklamu

Zradné slová v bulharčine

Mnohé slová v bulharčine a slovenčine sú si podobné. Tí, ktorí nevedia po anglicky, majú pri jednoduchej komunikácii aj so slovenčinou celkom slušné šance dorozumieť sa. Viaceré slová či gestá však majú v týchto dvoch jazykoch iný, prípadne úplne opačný význam.

Predovšetkým si musíte zvyknúť na to, že kývanie hlavou zhora nadol znamená "nie" a krútenie hlavou zboka nabok znamená "áno", teda naopak ako u nás. Predavač, ktorý prikývne na vašu otázku, či má napríklad cigarety, hovorí nie. Ďalšia dobrá rada v oblasti jazyka: Rozhodne nechváľte obed svojho hostiteľa slovami "to bolo úžasné!". Užasno v bulharčine znamená "príšerné". Takisto sa neoplatí pochváliť parfum mladej dámy alebo mladého muža slovami "dobrá vôňa", mohli by sa veľmi uraziť. V bulharčine to totiž znamená "poriadny smrad". Tiež nie je veľmi taktné hovoriť domácim "Bulhari" a ich krajine "Bulharsko". V bulharčine totiž "bulha" znamená "blcha". Naopak, ak v ženskej spoločnosti poviete "pribrala som", vyslúžite si pravdepodobne obdiv. V bulharčine totiž tieto slová znamenajú "schudla som".

SkryťVypnúť reklamu

Bulharské špeciality

Osviežujúca je studená jogurtová polievka s uhorkami a kôprom, tarator. V reštaurácii ju dostať za veľmi dobré ceny. My sme za ňu zaplatili pol leva v dobrej reštaurácii (asi 10 korún). Ďalšou špecialitou sú kjufty, čo sú guličky z koreneného pečeného mletého hovädzieho mäsa. Gyveč - pečené mäso so zeleninou a omáčkou, v rôznych obmenách dostať takmer v každej reštaurácii. Netreba zabudnúť ochutnať banicu, čo je pečivo plnené domácim syrom zvaným sirene, podobným bryndzi. Alternatívou je špenátová alebo sladká plnka. Oplatí sa ochutnať výborné bulharské jogurty aj syry. Aj u nás známy šopský šalát v Bulharsku chutí celkom inak.

Nablýskaný bulharský folk, Baba Marta a ďalšie špecifiká

Hudobných fanúšikov určite bude zaujímať bulharský folk, ktorý má dokonca aj špecializovaný televízny kanál. Ak si pod folkom predstavujete gitaru, harmoniku a Jaromíra Nohavicu, v Bulharsku na to môžete zabudnúť. Klipy bulharských folkových hviezd sa podobajú na klipy na MTV. Ak v nich účinkuje muž - spevák, je ovešaný zlatom, spieva o láske a tancuje. Pohyby rúk by sa dali miestami prirovnať k šoférovaniu autobusu, miestami k pokojnej demonštrácii. Speváka obklopuje podobne ako v hip-hopových klipoch množstvo sporo odetých tanečníc, ktoré vrtia bokmi do rytmu hudby.

SkryťVypnúť reklamu

Ak v klipe vystupuje žena - speváčka, je sporo odetá sama a v erotických pózach spieva o láske. Muž v takomto klipe väčšinou vystupuje len jeden.

V marcovom období, keď sme Sofiu navštívili, sa práve slávil sviatok jari. Bulhari pri tejto príležitosti rozdávajú 1. marca červenobiele náramky s názvom martinica svojim priateľom a známym. 23. marca potom náramky povešajú na stromy. Patrónkou jari je Baba Marta.

Jedným z prekvapení, ktoré vás môžu zaskočiť, sú úmrtné oznámenia na stromoch. Vešajú sa na stromy v oblasti, kde zosnulý žil, alebo pracoval. Nájdete ich v centre mesta, aj v obytných štvrtiach. Tento zvyk pochádza z bulharského vidieka.

Zaujímavosťou Sofie sú obchody podobné našim stánkom PNS v podzemí, ktoré majú predajné okienko na úrovni chodníka a kupujúci si k nim musia čupnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Túlavé psy, o ktorých sa v súvislosti s Bulharskom či Rumunskom tak často hovorí, v Sofii nie sú také časté. Videli sme ich najmä pod vrchom Vitoša, ale neobťažovali okoloidúcich, boli skôr bojazlivé.

Na niektorých miestach ešte stále možno nájsť policajné búdky na stračej nôžke nad križovatkami. Policajti sa v nich striedajú a monitorujú situáciu. V zime je tam vraj slabé kúrenie a v lete teplo na nevydržanie.

Vo väčšine barov sa treba pripraviť na hustú dymovú clonu, Bulhari sú silní fajčiari.

ELA NAHÁLKOVÁ

Čo si v Sofii pozrieť

Katedrála Alexandra Nevského - zrejme najpôsobivejšia stavba v Sofii charakteristická ornamentálnosťou a pozlátenými kupolami. Postavili ju v 19. storočí v neobyzantskom štýle na počesť ruského cára Alexandra Nevského, ktorý oslobodil Bulharsko spod tureckej nadvlády. V podzemí je zaujímavé múzeum ikon, do ktorého sa platí študentské vstupné jeden leva (asi 20 korún). V blízkosti katedrály sú typické pouličné trhy. Zaujímavé sú aj ďalšie pravoslávne kostoly, napríklad Rotunda sv. Juraja zo 4. storočia, Kostol sv. Sofie, Kostol sv. Nedele či Ruský kostol.

SkryťVypnúť reklamu

Národné divadlo Ivana Vazova - divadlo pomenované podľa bulharského spisovateľa (podľa ktorého sa nazýva aj bratislavská Vazovova ulica) bolo postavené v roku 1907.

Námestie Slaveikov - maličké námestie dvoch známych bulharských básnikov otca a syna Slaveikovcov zdobí socha spisovateľov na lavičke.

Vitoša - obchodná ulica

Archeologické múzeum - najstaršie múzeum v Bulharsku umiestnené v bývalej mešite. Študentské vstupné a vstupné pre dôchodcov je 2,50 leva, vstupné pre dospelých je 5 leva.

Vládne budovy - parlament, Rada ministrov, Prezidentský palác a Party House - bývalé sídlo komunistickej strany, v ktorom sa dnes konajú koncerty

Park oslobodenia - Pamätník padlým vojakom a sochy z režimu pred rokom 1989.

Turecké kúpele - v ich blízkosti sa nachádza aj termálny prameň, z ktorého si môžete nabrať vodu. Pri kúpeľoch je jediná mešita, aj jediná synagóga v Sofii. Nachádza sa tu aj mestská tržnica Haliti.

SkryťVypnúť reklamu

TZUM - obchodný dom západného typu na bulharský spôsob.

Vrch Vitoša - miesto na turistiku a lyžovanie. Na jeho úpätí blízko vilovej štvrte sa nachádza bulharský historický poklad, kostol Bojana z 11. storočia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 2. V zateplenom dome je o päť stupňov menej. Ušetríte stovky eur
 3. Program ENTER vychováva novú digitálnu generáciu Slovenska
 4. Škrty robia aj ľudia s vyššími príjmami. Kto obmedzuje čo?
 5. V slovenskom Atose sa pracuje skvelo. Potvrdil to aj prieskum
 6. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 7. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 8. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine
 1. ŠKODA rozširuje infraštruktúru nabíjačiek
 2. Program ENTER vychováva novú digitálnu generáciu Slovenska
 3. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 4. V zateplenom dome je o päť stupňov menej. Ušetríte stovky eur
 5. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 6. Stredoškoláci z Trnavy vyražajú na Shell Eco-marathon
 7. Ďalší ekologický krok BILLA
 8. Vysoké Tatry: Úrazovosť v horách narastá
 1. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 355
 2. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 217
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 8 380
 4. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 7 442
 5. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 779
 6. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 3 171
 7. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 2 865
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 2 772
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Na návšteve u susedov - Strážnice a okolie časť 1.
 2. Robert Drál: Mt. Kilimanjaro - BASE Camp
 3. Aleš Tvrdý: Juhoafrická Republika a jej poklad
 4. Iveta Bakitová: Tarragona a ešte pár cestovateľských tipov na Costa Dorada v Španielsku
 5. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách
 6. Lubo Repka: Cartagena – karibská časť Kolumbie
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)
 8. Daniel Schikor: Jordánsko - v hlavnom meste
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 8 617
 2. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 7 871
 3. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 7 370
 4. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 4 084
 5. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 715
 6. Miroslav Lukáč: Kto je ešte dnes rusofil, potrebuje odbornú pomoc. 3 242
 7. Andrej Kiska: Pomôžme Cigánom dostať sa tam, kam tak mnohí chcú. 3 086
 8. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 2 958
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
SkryťZatvoriť reklamu