Hoci bulharské hlavné mesto Sofia nie je turistickou destináciou číslo jeden, ako v jednom z mála európskych ...
Hoci bulharské hlavné mesto Sofia nie je turistickou destináciou číslo jeden, ako v jednom z mála európskych hlavných miest v ňom ešte je čo objavovať. Hlavné mesto krajiny, ktorá by už o rok mala vstúpiť do Európskej únie, stojí za zvedavosť.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Ak Slováci poznajú Bulharsko, väčšinou sú to prímorské letoviská, alebo lyžiarske strediská. Sofiu ako hlavné mesto však pozná málokto. Pritom by sa mohla so svojím historickým centrom zaradiť medzi ostatné európske metropoly. Navyše sa priamo nad mestom vypína vyše dvojtisícmetrové pohorie Vitoša, kde sa lyžuje, aj chodí na túry. Ľudia sú pohostinní, v reštauráciách a baroch majú často anglické menu, doprava aj strava sú lacné. Sofia je známa aj intenzívnym nočným životom.
Raste, no ne stare
Hlavným mestom Bulharska je Sofia len 125 rokov. Túto pozíciu si vydobyla po 600 rokoch od mesta Veliko Tarnovo. V čase, keď sa Sofia stala hlavným mestom, mala asi 12-tisíc obyvateľov a podobala sa na veľkú dedinu. Osídlenie tu však bolo už 7000 rokov pred naším letopočtom. Pozostatky po Trákoch a Rimanoch sa nachádzajú po celom meste.
Názov Sofia má mesto od 15. storočia podľa Kostola sv. Sofie. Mottom mesta je od roku 1901: "Raste no ne stare", po slovensky "rastie, ale nestarne". Dnes je Sofia moderným mestom s vyše miliónom obyvateľov.
Fast food na bulharský spôsob
Jednou z najväčších prekážok pre turistov je písmo - väčšina nápisov je výlučne v cyrilike. Ak sa ju nenaučíte, alebo nepoznáte azbuku, ktorá je cyrilike veľmi podobná, bez pomoci domácich ste stratení. Problém môže byť najmä s orientáciou v meste, keďže názvy ulíc ako aj názvy zastávok mestskej dopravy sú iba v cyrilike. Len týmto písmom bývajú často označené aj také kozmopolitné inštitúcie ako fast food či turistické informačné centrum. Dokonca aj pod obrázkom Big Macu sa skvie nápis v cyrilike. V prípade, ak domácich nepoznáte, oplatí sa kúpiť si slovník s bulharskou abecedou.
V reštauráciách a baroch je anglické menu pre tých, čo neovládajú cyriliku, nutnosťou. Vždy je dobré poznať niekoho domáceho, kto pomôže v prípade, že personál podniku nehovorí po anglicky. Domáca pomoc je vítaná aj ohľadne výberu zmenárne, keďže nie všade je férový kurz. Istota dobrého kurzu je v národnej banke.
Pred bulharskými šoférmi chodci utekajú
V mestskej hromadnej doprave medzi autobusmi prevládajú staré karosy. Rýchloautobus z letiska do centra a späť sa však komfortom vyrovná západoeurópskym. V meste funguje aj metro, ktoré je práve vo výstavbe. Zatiaľ premáva na piatich staniciach z centra na západ mesta. Vstup do metra je veľmi pôsobivý, celý z mramoru, vozne sú moderné a čisté. Talón piatich lístkov na jednu cestu mestskou hromadnou dopravou stojí 2 leva, čiže asi 40 korún, rovnako ako lístok na celý deň.
Dopravné zápchy sú v Sofii celkom bežné. Veľmi často tu vidieť taxíky. Bulharskí vodiči sú voči chodcom dosť bezohľadní. Ani zelená pre chodcov nie je zárukou, že vás vodič nezrazí. My sme cez cestu takmer vždy bežali - vodiči ani nespomalili. Cesty a najmä chodníky sú často v zlom stave, ale väčšinou sú dostatočne široké. Budovy, byty, výťahy a chodby sú veľké, miestami až predimenzované.
Ak nemáte v Sofii známych, u ktorých by ste mohli bývať, je dobré mať ubytovanie rezervované vopred, ceny sú nižšie.
Pri vstupe do krajiny sa hláste na polícii
Na turistickej web stránke mesta Sofie, sa zdôrazňuje, že pri návšteve Bulharska by ste sa mali do 48 hodín hlásiť na polícii s účtom za ubytovanie v hoteli alebo s pasom vášho hostiteľa. Ak zostávate len pár dní, nemali by ste mať problém, je však zbytočné riskovať.
Zradné slová v bulharčine
Mnohé slová v bulharčine a slovenčine sú si podobné. Tí, ktorí nevedia po anglicky, majú pri jednoduchej komunikácii aj so slovenčinou celkom slušné šance dorozumieť sa. Viaceré slová či gestá však majú v týchto dvoch jazykoch iný, prípadne úplne opačný význam.
Predovšetkým si musíte zvyknúť na to, že kývanie hlavou zhora nadol znamená "nie" a krútenie hlavou zboka nabok znamená "áno", teda naopak ako u nás. Predavač, ktorý prikývne na vašu otázku, či má napríklad cigarety, hovorí nie. Ďalšia dobrá rada v oblasti jazyka: Rozhodne nechváľte obed svojho hostiteľa slovami "to bolo úžasné!". Užasno v bulharčine znamená "príšerné". Takisto sa neoplatí pochváliť parfum mladej dámy alebo mladého muža slovami "dobrá vôňa", mohli by sa veľmi uraziť. V bulharčine to totiž znamená "poriadny smrad". Tiež nie je veľmi taktné hovoriť domácim "Bulhari" a ich krajine "Bulharsko". V bulharčine totiž "bulha" znamená "blcha". Naopak, ak v ženskej spoločnosti poviete "pribrala som", vyslúžite si pravdepodobne obdiv. V bulharčine totiž tieto slová znamenajú "schudla som".
Bulharské špeciality
Osviežujúca je studená jogurtová polievka s uhorkami a kôprom, tarator. V reštaurácii ju dostať za veľmi dobré ceny. My sme za ňu zaplatili pol leva v dobrej reštaurácii (asi 10 korún). Ďalšou špecialitou sú kjufty, čo sú guličky z koreneného pečeného mletého hovädzieho mäsa. Gyveč - pečené mäso so zeleninou a omáčkou, v rôznych obmenách dostať takmer v každej reštaurácii. Netreba zabudnúť ochutnať banicu, čo je pečivo plnené domácim syrom zvaným sirene, podobným bryndzi. Alternatívou je špenátová alebo sladká plnka. Oplatí sa ochutnať výborné bulharské jogurty aj syry. Aj u nás známy šopský šalát v Bulharsku chutí celkom inak.
Nablýskaný bulharský folk, Baba Marta a ďalšie špecifiká
Hudobných fanúšikov určite bude zaujímať bulharský folk, ktorý má dokonca aj špecializovaný televízny kanál. Ak si pod folkom predstavujete gitaru, harmoniku a Jaromíra Nohavicu, v Bulharsku na to môžete zabudnúť. Klipy bulharských folkových hviezd sa podobajú na klipy na MTV. Ak v nich účinkuje muž - spevák, je ovešaný zlatom, spieva o láske a tancuje. Pohyby rúk by sa dali miestami prirovnať k šoférovaniu autobusu, miestami k pokojnej demonštrácii. Speváka obklopuje podobne ako v hip-hopových klipoch množstvo sporo odetých tanečníc, ktoré vrtia bokmi do rytmu hudby.
Ak v klipe vystupuje žena - speváčka, je sporo odetá sama a v erotických pózach spieva o láske. Muž v takomto klipe väčšinou vystupuje len jeden.
V marcovom období, keď sme Sofiu navštívili, sa práve slávil sviatok jari. Bulhari pri tejto príležitosti rozdávajú 1. marca červenobiele náramky s názvom martinica svojim priateľom a známym. 23. marca potom náramky povešajú na stromy. Patrónkou jari je Baba Marta.
Jedným z prekvapení, ktoré vás môžu zaskočiť, sú úmrtné oznámenia na stromoch. Vešajú sa na stromy v oblasti, kde zosnulý žil, alebo pracoval. Nájdete ich v centre mesta, aj v obytných štvrtiach. Tento zvyk pochádza z bulharského vidieka.
Zaujímavosťou Sofie sú obchody podobné našim stánkom PNS v podzemí, ktoré majú predajné okienko na úrovni chodníka a kupujúci si k nim musia čupnúť.
Túlavé psy, o ktorých sa v súvislosti s Bulharskom či Rumunskom tak často hovorí, v Sofii nie sú také časté. Videli sme ich najmä pod vrchom Vitoša, ale neobťažovali okoloidúcich, boli skôr bojazlivé.
Na niektorých miestach ešte stále možno nájsť policajné búdky na stračej nôžke nad križovatkami. Policajti sa v nich striedajú a monitorujú situáciu. V zime je tam vraj slabé kúrenie a v lete teplo na nevydržanie.
Vo väčšine barov sa treba pripraviť na hustú dymovú clonu, Bulhari sú silní fajčiari.
ELA NAHÁLKOVÁ
Čo si v Sofii pozrieť
Katedrála Alexandra Nevského - zrejme najpôsobivejšia stavba v Sofii charakteristická ornamentálnosťou a pozlátenými kupolami. Postavili ju v 19. storočí v neobyzantskom štýle na počesť ruského cára Alexandra Nevského, ktorý oslobodil Bulharsko spod tureckej nadvlády. V podzemí je zaujímavé múzeum ikon, do ktorého sa platí študentské vstupné jeden leva (asi 20 korún). V blízkosti katedrály sú typické pouličné trhy. Zaujímavé sú aj ďalšie pravoslávne kostoly, napríklad Rotunda sv. Juraja zo 4. storočia, Kostol sv. Sofie, Kostol sv. Nedele či Ruský kostol.
Národné divadlo Ivana Vazova - divadlo pomenované podľa bulharského spisovateľa (podľa ktorého sa nazýva aj bratislavská Vazovova ulica) bolo postavené v roku 1907.
Námestie Slaveikov - maličké námestie dvoch známych bulharských básnikov otca a syna Slaveikovcov zdobí socha spisovateľov na lavičke.
Vitoša - obchodná ulica
Archeologické múzeum - najstaršie múzeum v Bulharsku umiestnené v bývalej mešite. Študentské vstupné a vstupné pre dôchodcov je 2,50 leva, vstupné pre dospelých je 5 leva.
Vládne budovy - parlament, Rada ministrov, Prezidentský palác a Party House - bývalé sídlo komunistickej strany, v ktorom sa dnes konajú koncerty
Park oslobodenia - Pamätník padlým vojakom a sochy z režimu pred rokom 1989.
Turecké kúpele - v ich blízkosti sa nachádza aj termálny prameň, z ktorého si môžete nabrať vodu. Pri kúpeľoch je jediná mešita, aj jediná synagóga v Sofii. Nachádza sa tu aj mestská tržnica Haliti.
TZUM - obchodný dom západného typu na bulharský spôsob.
Vrch Vitoša - miesto na turistiku a lyžovanie. Na jeho úpätí blízko vilovej štvrte sa nachádza bulharský historický poklad, kostol Bojana z 11. storočia.