POPRAD/VYSOKÉ TATRY 11. apríla (SITA) – Riziko požiaru v kalamitnom území Tatranského národného parku (TANAP) ostáva aj tohto roku veľmi vysoké. Znásobuje ho skutočnosť, že vetrom zasiahnutá plocha je súvislá a mimoriadne veľká. Navyše aj po spracovaní kalamity zostali na mnohých miestach nakopené vyvrátené a polámané stromy a zvyšky po ťažbe. Pred nadchádzajúcou letnou turistickou sezónou je situácia o to vážnejšia, že najčastejšou príčinou lesných požiarov na území národného parku je zakladanie ohňa v prírode, vypaľovanie trávy a manipulácia s otvoreným ohňom, informoval SITA hovorca Štátnych lesov TANAP Marián Šturcel. Pôvodcami väčšiny požiarov sú zväčša hubári, zberači plodov, rekreanti, turisti a v neposlednom rade aj obyvatelia mesta Vysoké Tatry.
Vznik a šírenie požiaru výrazne podmieňuje počasie. Odborníci preto už teraz sledujú najmä teplotu, vlhkosť, zrážky a vietor. Na vznik požiaru má nemalý vplyv aj vlhkosť dreva, hrabanky, expozícia reliéfu voči smeru vetra a rozklad dreva. Na základe meraní spomínaných fyzikálnych veličín a predpovede počasia stanovia predpokladaný stupeň požiarneho nebezpečenstva pre kalamitné územie Vysokých Tatier na niekoľko dní dopredu. Podľa vyhláseného stupňa požiarneho nebezpečenstva urobia Štátne lesy TANAP nevyhnutné opatrenia znižujúce riziko vzniku požiaru, a to vrátane kontroly dodržiavania lesného zákona, ktorý zakazuje fajčiť alebo odhadzovať horiace alebo tlejúce predmety a vypaľovať porasty bylín, krovia a stromov na lesných pozemkoch.
V roku 2005 vzniklo na území národného parku v správe Štátnych lesov TANAP 13 požiarov. Ich najčastejšou príčinou bolo zakladanie ohňa v prírode, hra detí s ohňom a manipulácia s otvoreným ohňom. V dvoch prípadoch boli drevené stavby zapálené úmyselne. Priama škoda na štátnom majetku bola vyčíslená na takmer 18 miliónov korún. Najväčší požiar vznikol koncom júla 2005 v Tatranskej Polianke, ktorý sa rozšíril až k Novému Smokovcu a zasiahol približne 250 ha územia.