SME

Wollemi Pine chcú zachrániť pomocou predaja

BRATISLAVA 11. apríla (SITA) - Najstaršia rastlina na svete Wollemia nobilis sa pripravuje na cestu do sveta. Wollemi Pine, ako ju volajú po anglicky, je jeden z najstarších a najzriedkavejších druhov ...

BRATISLAVA 11. apríla (SITA) - Najstaršia rastlina na svete Wollemia nobilis sa pripravuje na cestu do sveta. Wollemi Pine, ako ju volajú po anglicky, je jeden z najstarších a najzriedkavejších druhov stromov na svete - člen 200 miliónov rokov starej čeľade araukáriovitých. Najstaršia objavená fosília Wollemi Pine má približne 90 miliónov rokov. Botanici strom považovali za vyhynutý, až kým ho v septembri 1994 neobjavil strážca Národného parku Wollemi David Noble s priateľmi. Výnimočné stromy, ktoré sa im na prvý pohľad zdali neobvyklé, našli v 200 metrov hlbokom kaňone, ktorý má v najširšom mieste len asi 15 metrov a nachádza sa len 150 km od najväčšieho austrálskeho mesta Sydney. Vláda Nového Južného Walesu, na území ktorého sa nachádza Národný park Wollemi, na objav zareagovala veľmi pružne. Už v roku 1995 zmenili zákony a oblasť, v ktorej stromy objavili, zaradili do svetového prírodného dedičstva. Wollemi Pine bola v roku 1999 zahrnutá do zákona na ochranu životného prostredia a rôznorodosti druhov a zákona na udržanie ohrozených druhov v New South Wales a je tak pod prísnou ochranou. Povolenie na vstup do lokality má len niekoľko vybraných vedcov a návštevníkovi bez povolenia hrozí pokuta do výšky 220 tisíc austrálskych dolárov, takmer päť miliónov korún, a dva roky väzenia. Výskumníci, ktorí v chránenej oblasti stromy a ich rozmnožovanie sledujú, si musia pred cestou tam sterilizovať šaty i technické vybavenie, lebo rastliny by mohla ohroziť aj tá najnevinnejšia choroba.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Austrálska vláda zvolila netradičný spôsob záchrany týchto ohrozených rastlín. Rozhodli sa, že budú Wollemie pestovať a distribuovať do celého sveta. Prvým dôvodom je, aby sa vo svete čo najviac rozšírila populácia stromov, ktorých žije v prirodzenom prostredí menej ako sto kusov. Druhým, aby ľudia z celého sveta necestovali na miesto, kde stromy rastú a nespôsobili tak ich vyhynutie.

Zatiaľ je niekoľko exemplárov v botanických záhradách po celom svete. V Európe tieto výnimočné stromy rastú napríklad v Kráľovských botanických záhradách v Londýne, Edinburgu a Dubline, v Belgickej národnej botanickej záhrade v Bruseli, alebo v botanických záhradách v Amsterdame, Viedni a Frankfurte. Po jednom exemplári už majú aj v Budapešti, Prahe a Bratislave. Do predaja sa rastliny dostanú v máji. Obmedzený počet kusov bude k dispozícii aj pre Slovensko. Ako uviedol Norbert Zaťko zo spoločnosti Engo, ktorá spolupracuje s Wollemi Pine International a je koordinátorom predaja pre Slovensko, Maďarsko a Českú republiku, dovážať sa budú pravdepodobne 60-centimetrové rastliny. Keďže zbieranie semienok je vo výške 40 metrov nebezpečné a populácia Wollemi Pine by mohla byť ohrozená, prípadne poškodená, rozmnožujú sa tieto ihličnany iba vegetatívne. Ich počet je preto limitovaný. Predajná cena zatiaľ nie je istá, no podľa Zaťka by mala dosiahnuť asi 60 000 slovenských korún za rastlinku. "Cena Wollemi Pine sa bude odvíjať od výšky rastliny a jej vzťahu k populácii v divej prírode. Napríklad ak pôjde o malé a z odrezkov množené rastliny, ktoré majú iba rok, budú stáť menej ako tie, ktoré majú výšku 1,5 – 3 metre a sú od 3 – 7 rokov staré," uvádza stránka www.wollemipine.sk. Licenčné poplatky za predaj Wollemi Pine slúžia na udržanie tejto rastliny a iných zriedkavých a ohrozených druhov. Prvé rozmnožené exempláre - 232 kusov, vydražili 23. októbra 2005 v aukčnom dome Sotheby´s v Sydney. Priemerná cena za rastlinu dosiahla 2 272 eur, teda asi 85 400 korún a celková hodnota príspevku do fondu na ich záchranu sa tak vyšplhala na 630 000 eur, takmer 24 miliónov korún.

SkryťVypnúť reklamu

Wollemi Pine si budú môcť naživo vychutnať návštevníci medzinárodného veľtrhu kvetín Flóra Bratislava 2006. Rastlinám bude na Flóre patriť priestor asi 200 metrov štvorcových, na ktorých sa slovenskí zástupcovia Wollemi Pine International pokúsia objasniť celý príbeh objavenia týchto výnimočných stromov. Najstaršie stromy, ktoré vznikli presadením semenáčikov, nájdených v pôvodnej rokline, budú aj u nás predmetom dražieb. Podľa wollemipine.sk, sa budú dražiť rastliny vo veľkosti 1,5 - 2 metre, v kontajneroch s priemerom 40 - 45 cm. Záujemcovia zo Slovenska sa nemusia obávať o prežitie rastliny v našich klimatických podmienkach. V Austrálii žijú stromy pri teplotách od mínus 5 do plus 45 stupňov Celzia. Pokusy z USA a Japonska však dokázali, že bez škôd prežije i teploty mínus 12 stupňov Celzia. Vďaka flexibilnému rastu kmeňa a vetvičiek sú stromy odolné voči náporu vetra.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 87 968
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 654
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 366
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 449
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 167
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 443
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 229
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 495
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu