ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
BRUSEL, LUXEMBURG - Zamestnanci si nesmú nechať preplácať nevybratú dovolenku. Na minimálne štyri týždne v roku jednoducho musia odísť na prázdniny, a to aj v prípade, keby sa so svojím zamestnávateľom dohodli, že zostanú v práci a nazbierané voľné dni si nechajú zaplatiť. Odporuje to totiž úniovej smernici o dĺžke pracovného času. Rozhodnutie v tejto veci prijal súd Európskej únie v Luxemburgu, ktorý dohliada na správny výklad európskeho práva.
Súd riešil spor medzi holandským ministerstvom práce a tamojšou federáciou odborových zväzov. Odbory napadli stanovisko ministerstva, že si ľudia môžu so svojím zamestnávateľom dohodnúť finančnú náhradu za nevybratú dovolenku. Súd dal za pravdu odborom a stanovil tak výklad príslušnej smernice pre všetky budúce prípady. Podľa neho je najmenej štvortýždenná platená dovolenka ročne "významnou zásadou sociálneho práva" únie a ľudia musia mať možnosť "skutočného odpočinku, aby bola zaistená účinná ochrana ich zdravia".
V praxi to znamená, že zamestnanci si síce môžu previesť nevyčerpané dni dovolenky do nasledujúceho roku, musia si ich však skutočne vybrať. Preplácanie časti alebo celej nevybratej dovolenky nie je možné. Predstavuje porušenie európskeho práva, a teda protizákonnú praktiku. "Možnosť finančnej náhrady by totiž mohla ľudí motivovať, aby sa vzdali dovolenky a dlhšie pracovali, čo odporuje cieľom smernice," povedal Balázs Lehoczki z Európskeho súdu.
Ľudia si preto podľa neho budú musieť zmeniť pracovné zmluvy, pokiaľ preplácanie dovolenky umožňujú. "Takéto články zmluvy budú totiž považované za protiprávne," povedal.
Rozhodnutie súdu sa týka len zamestnancov, nie súkromných podnikateľov a samostatne zárobkovo činných osôb.
Ak preplácanie dovolenky umožňuje legislatíva členských štátov, mali by ju podľa Lehoczkého vlády zrušiť. Mohli by sa totiž dostať pred súd za porušenie európskych noriem.
Autor: KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ, Brusel