Hrobka nemeckej šľachtickej rodiny Edelsheim-Gyulai v Lefantovciach neďaleko Nitry je jedinečnou klasicistickou stavbou v kraji, zapísanou v zozname kultúrnych pamiatok. Má prepadnutú strechu, rozsýpajú sa jej obvodové múry, no obec na jej obnovu nemá ..
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
FOTO
Hrobka nemeckej šľachtickej rodiny Edelsheim-Gyulai v Lefantovciach neďaleko Nitry je jedinečnou klasicistickou stavbou v kraji, zapísanou v zozname kultúrnych pamiatok. Má prepadnutú strechu, rozsýpajú sa jej obvodové múry, no obec na jej obnovu nemá peniaze.
Posledným majiteľom lefantovského panstva bol Lipót Edelsheim-Gyulai, ktorý v kaštieli do roku 1948 vychovával štyri dcéry. O záchranu hrobky sa pokúsil riaditeľ školy vo Štvrtku na Ostrove Peter Mészáros ešte ako študent. Začal po štyroch dcérach pátrať. Najprv získal adresu najmladšej, Heleny, ktorá žije v Portugalsku a dnes má 87 rokov. Potom napísal o päť rokov staršej Eve z Belgicka, Márii z Nemecka a Alici z Monte Carla.
"Opísal som im stav rodinnej hrobky a ponúkol som pomoc pri jej obnove. Dodal som fotografie a videofilm. Stretli sme sa niekoľko ráz v zahraničí. Obnova by stála niekoľko miliónov a toľko nechceli zainvestovať do nechráneného majetku na okraji lesa. Nemali istotu, že by ho vandali opäť nezničili."
Uvoľnili však takmer 50-tisíc korún na záchranu pozostatkov zosnulých. Peter Mészáros v spolupráci s obcou vyzbieral z okolia hrobky takmer tristo kusov kostí. Dnes sa nachádzajú v spoločnej truhle v krypte miestneho kostola. Jeho kontakty s potomkami šľachtickej rodiny sa nepretrhli. Zorganizoval návštevu štyroch sestier do Lefantoviec, na miesta ich mladosti. Stavom hrobky boli zhrozené. Pozreli si veľký lefantovský kaštieľ, v ktorom sa s vychovávateľkami učili cudzie jazyky, náboženstvo a etiketu.
Bol to pôvodne najstarší uhorský pavlínsky kláštor, dnes je v ňom liečebný ústav. Zaspomínali si, ako jedávali v jeho salóne s freskami z 18. storočia, ktoré namaľoval rakúsky maliar Ján Bergl. Alica tam mala ateliér a Helena sa pod oknami kaštieľa rada preháňala na motorke. Maliarka Alica nedávno zomrela.
Najmladšia z dcér napísala o svojom živote dve knihy, s ktorými jej Peter Mészáros pomáhal. Aj on pripravuje knihu o osude Edelsheimovcov po druhej svetovej vojne, kde bude časť venovaná aj rozpadávajúcej sa lefantovskej hrobke.
jana beňová
Z histórie
Edelsheimovci bývali v bývalom pavlínskom kláštore, kde je dnes liečebný ústav. Dodnes sa v ňom zachovali cenné fresky od Jána Bergla, ktoré zobrazujú výjavy zo života Jána Krstiteľa.
Posledným majiteľom lefantovského panstva z tejto rodiny bol Lipót Edelsheim-Gyulai, ktorý mal štyri dcéry. Jeho otec zriadil v Lefantovciach detský domov a jeho starý otec, ktorý bojoval po boku Windischgrätza proti povstaniu v roku 1848, vypracoval pravidlá maďarského jazdectva.
FOTO
Hrobka je podľa pamiatkarov ohrozená a obec na ňu nemá peniaze. FOTO - AUTORKA