FOTO |
Namiesto vstupenky dostane návštevník Kyjevsko-pečorskej lavry do ruky sviečku. Aj malé svetielko je totiž pri exkurzii po kľukatých uličkách podzemnej časti kyjevského kláštora nevyhnutné. V úzkych chodbách vysokých necelé dva metre a meter širokých panuje ticho a zvláštna atmosféra. Počas tisícročia prichádzali do katakomb ľudia, ktorí sa pred hrobkami svätcov modlili a očakávali zázraky. Dnes je kláštorné podzemie dobrým biznisom pre cestovné kancelárie.
"Než vojdeme do podzemia, naučíme sa správne prekrižovať. Zopneme tri prsty pravej ruky a...," začala svoj výklad mladá sprievodkyňa Nataša. Oblečená do dlhej čiernej sukne a v šatke, z ktorej netrčal ani vlas, pripomínala stredovekú mníšku. V Kyjevsko-pečorskom kláštore dnes žije asi sto mníchov. Pomáha im asi dvadsať laikov, medzi nimi aj Nataša.
Jedno z najposvätnejších miest ukrajinských pravoslávnych veriacich však láka aj tisícky turistov. Podľa sprievodkyne prichádzajú zvedavci z celého sveta, vo všetkých ročných obdobiach. "V podzemí je stála teplota, preto sprevádzame aj v zime. Vlhkosť a zima spôsobili, že telá mnohých pochovaných mníchov sa zachovali vo veľmi dobrom stave," povedala.
Okrem ukrajinských národných svätcov sú v kyjevskom podzemí pochovaní aj letopisec Nestor či kyjevský bohatier Iľja Muromec. Veriaci bozkávajú ich sklenené sarkofágy.
Kyjevsko-pečorskú lavru, ktorej súčasťou je aj podzemný komplex, založili mnísi na rieke Dneper v 11. storočí. Mnísi a mníšky majú vstup do jaskýň zadarmo, po rusky hovoriaci turisti platia v prepočte asi 60 korún, cudzinci asi 500.
Rozľahlý kláštorný komplex leží na dvoch kopcoch, labyrint dlhých úzkych chodieb v podzemí meria necelý kilometer. V bližších jaskyniach sa dodnes zachovali tri malé kaplnky a 79 hrobov. V minulosti bol kláštorný areál najväčším duchovným a kultúrnym strediskom Kyjevskej Rusi. Žilo tu takmer tisíc mníchov. Po boľševickej revolúcii kláštor zavreli a od 20. rokov minulého storočia v ňom bolo múzeum. V roku 1988 sa do kláštora vrátili kňazi a mnísi. Ich pokoj však stále častejšie rušia veľké skupiny turistov. Časť areálu si prenajali aj svetské organizácie, predávajú tu knihy a reklamné predmety, nechýbajú ani stánky s občerstvením. (čtk)
V podzemí kláštora sú pochovaní okrem ukrajinských svätcov aj letopisec Nestor a bohatier Iľja Muromec. FOTO - ARCHÍV |