Zámok patrí k najkrajším a najstarším v okolí. FOTO - ARCHÍV |
Kto si myslí, že Horné Sliezko je len množstvo komínov fabrík, železiarní a baní, je na omyle. Práve Horné Sliezsko sa môže pýšiť okrem krásnej prírody aj nádherným malým mestom, ktorým je Pszczyna. Patrí k najstarším v tomto regióne. Kedysi tadiaľ viedla obchodná cesta z Krakova, ktorá pokračovala cez Tešín do južnej Európy. Tu, neďaleko od slovenských a českých hraníc v prekrásnom prostredí parkov, sa vypína impozantný Zámok. V meste nájdete veľa zaujímavostí - historické námestie, kostoly, radnicu, Skanzen ľudového umenia, Sliezske múzeum tlače a Múzeum hudobných nástrojov. Tí, ktorí radi spoznávajú kultúru a históriu, budú očarení.
Večery u Telemanna
Pszczyna je situovaná na križovatke ciest Katovice - Tešín a Osvienčim - Rybnik, len hodinu cesty autom z letísk v Katoviciach alebo z Krakova, pol hodiny cesty autom z hraničného priechodu v Tešíne. Pszczyna má 27-tisíc obyvateľov. Prvé zmienky o tomto meste pochádzajú zo začiatku 13. storočia, štatút mesta dostala v roku 1327.
Najimpozantnejším miestom je však Zámok postavený už v 12. storočí, keď vládli Piastovia. Postupne Pszczyna patrila tešínskym princom, neskôr Turzonovovcom, rodom kniežat Anhalt-Köthen-Pless a grófovi von Hochbergovi. Zaujímavá stavba bola postavená na pôdoryse podkovy, za svoj francúzsky "nádych" vďačí prestavbe z 13. storočia podľa projektu známeho francúzskeho architekta Alexandra Hipolita Destailleura.
Dvojpodlažný zámok vtedy získal nový vestibul so schodiskom a impozantnú prijímaciu sálu. Stál tu stôl s 32 stoličkami, na stenách sa objavili dve obrovské zrkadlá z 19. storočia. Plocha každého z nich je štrnásť štvorcových metrov. V tejto zrkadlovej sieni sa od roku 1979 konajú hudobné recitály - večery u Telemanna - na počesť jedného z najlepších skladateľov z obdobia baroka, organistu a kapelmajstra pôsobiaceho na zámku - Georgea Philippa Telemanna (1681 - 1767).
Daisy
Každý zámok má svoju múzu. Pszczyna "patrí" prekrásnej žene - manželke jedného z majiteľov zámku, princa Hansa Heinricha XV. (1861 - 1938). Angličanka Mary Theresa Olivia Cornwallis-West, princezná von Pless, ktorú volali Daisy, bola na zámku obľúbená. Jej krásu môžu návštevníci obdivovať na obrazoch.
V máji bude zbierka s podobizňami Daisy rozšírená o kolekciu fotografií. Práve v tomto období je naplánované aj otvorenie výstavy fotografie z 19. a 20. storočia zo zbierky londýnskeho múzea kráľovnej Viktórie. Na máj totiž pripadá 60. výročie vzniku múzea v Pszczyne a oslavy sa budú konať od 11. do 13. mája. Práve 13. mája na zámockých terasách bude aj piknik pre obyvateľov Pszczyny a hostí. Zámok bude vtedy otvorený celý deň a vstup bude zadarmo.
Bojová expozícia
V rokoch 1914 - 1917 zohral zámok dôležitú úlohu. Bol cisárskym sídlom a sídlom štábu nemeckých vojsk. Práve tu cisár a šéf štábu maršal Paul von Hindenburg a šéf východného štábu generál Erich von Ludendorff, rozhodovali o vojenských stratégiách, meniac tak podobu vtedajšej Európy. V septembri v roku 1939 sliezski povstalci a skauti hrdinsky bránili mesto pred nemeckými útokmi. Na prelome rokov 1944 - 45 sa Pszczyna stala svedkom pochodu smrti väzňov z Osvienčimu. Mesto oslobodili vo februári 1945 a nebolo vážnejšie poškodené. Keď sa sem dostali vojská Červenej armády, v zámku zriadili nemocnicu. Našťastie samotný zámok a jeho zariadenie neutrpelo, zachovali sa aj veľké krištáľové zrkadlá. V máji počas slávnosti na zámku otvoria v priestoroch pivnice novú bojovú expozíciu.
Park
Park v Pszczyne sa nachádza na 156 hektároch a tvoria ho Zámocký park, Staničný park a takzvaný Zverinec. Zámocký park je súčasťou zámku pozdĺž rieky Pszczynka a údajne je najkrajší v Sliezsku. V Staničnom parku sa na dvoch hektároch nachádza skanzen a prezentuje najkrajšie pamiatky drevenej ľudovej architektúry
z okolia. V tretej časti parku je na ostrove čajovňa, čínska brána, ľadová pivnica, kaplnky, mostíky a hrobky princov - majiteľov zámku.
Ma˝gorzata Wojcieszyska