Chlapec uteká okolo kópie Picassovho najslávnejšieho diela Guernica. Keramická mozaika je v baskickom meste Guernica, originál je vystavený v Múzeu kráľovnej Sofie v Madride. FOTO - REUTERS |
"Po Cervantesovom roku, ktorý sme oslavovali minulý rok, nadišiel teraz Picassov rok," povedal Bernardo Laniado-Romero, riaditeľ Picassovho múzea v Malage na juhu Španielska. To vystavuje zbierku Picassovho múzea z juhofrancúzskeho Antibes.
Po celý rok sa bude konať veľa akcií, ktorými si krajina pripomína nielen výročie jeho narodenia, ale aj 70. výročie jeho vymenovania za riaditeľa múzea Prado v Madride. Túto funkciu však nikdy nevykonával. Navyše sa pred 25. rokmi do Španielska vrátil jeho slávny obraz Guernica. Picasso ho namaľoval v roku 1937 ako symbol hrôzy španielskej občianskej vojny (1936 - 1939), aby stigmatizoval zaslepené bombardovanie baskického mestečka Guernica nacistami, spojencami nacionalistických síl Francisca Franca.
Prado a Múzeum kráľovnej Sofie v Madride, kde je Guernica vystavená, si spoločne začiatkom júna pripomenú jej návrat. Do roku 1981 bola v Múzeu moderného umenia v New Yorku, pretože Picasso nechcel, aby sa vrátila do Španielska, kým tam bude diktatúra.
Picasso (1881 - 1973) si ponechal španielske občianstvo. Otec kubizmu, ktorý v roku 1901 prišiel do Paríža, strávil v metropole avantgardy takmer celý zvyšok života. Od roku 1939 až do svojej smrti nevstúpil na španielsku pôdu. Odmietal sa tam vrátiť, pokým bol Franco, ktorý zomrel v roku 1975, pri moci. Na rozdiel napríklad od Dalího, ktorý si počas frankistického režimu žil veľmi dobre.
"Boli tu ponuky, aby sa vrátil, ale nechcel zradiť pamiatku svojich priateľov, ktorí počas frankizmu trpeli," pripomenula jeho nevesta Christina Ruizová-Picassová.
Odhliadnuc od politiky, "vo Francúzsku mal svojich priateľov výnimočných umelcov, ktorí obohacovali jeho vlastnú tvorbu. Nakoniec, väčšinu jeho priateľov, tvorili Francúzi," upresnila. Španielsko však nikdy nestratilo zo zreteľa jeho "národnú slávu". Prvé Picassovo múzeum v histórii otvorili v roku 1963 v Barcelone, kde Picasso často v mladosti pobýval a kde je otvorená rozsiahla výstava.
Búrlivá katalánska metropola inšpirovala jeho obraz, ktorý sa považuje za zakladajúce dielo kubizmu - Slečny z Avignonu (1907). Je to portrét barcelonských prostitútok z Avignonskej ulice.
Malaga je pyšná na svoje nové Picassovo múzeum, ktoré otvorili v roku 2003 v centre starého mesta. "Tvrdiť, že Picasso bol niečí a niečím, by len redukovalo jeho univerzálneho génia. Pre takú osobnosť, ako bol Picasso, neexistujú hranice," dodáva riaditeľ Picassovho múzea v Malage Bernardo Laniado-Romero. (čtk)