Opravy výtlkov, ktoré dokážu motoristom spôsobiť nemalé škody, sú síce drahé, no pred zodpovednosťou za rozbité autá by sa samosprávy skrývať nemali. FOTO - SITA
BRATISLAVA - O náhradu škody na aute spôsobenú nabehnutím do niektorého z výtlkov, ktoré na cestách zostali po zime, sa oplatí prihlásiť, hoci zodpovední samosprávni úradníci tvrdia opak. Skúsenosti ukazujú, že mestá či samosprávy nechcú dobrovoľne platiť niekoľkotisícové faktúry za preseknuté pneumatiky, disky či vybité tlmiče, aj keď za kvalitu ciest sú priamo zodpovedné.
Správcovia ciest si často svoje povinnosti nesplnia tak, ako majú. Úradníci napriek tomu spravia všetko, aby záujemcov o preplatenie faktúr z autoservisov od podobných nápadov odradili. Treba preto byť trpezlivý. Žiadateľovi to zaručí, že nakoniec uspeje, i keď celá vec skončí na súde.
Arogancia a alibizmus
Súdy už riešili aj žiadosť o náhradu škody za dve pneumatiky preťaté na výmole na Viedenskej ceste oproti bratislavskému Auparku. Vodič po zdokumentovaní nehody políciou požiadal mesto, ktoré za kvalitu cesty zodpovedá, aby mu niekoľkotisícovú škodu na aute preplatilo. K žiadosti doložil policajný zápis o nehode a blok z autoservisu.
Z magistrátu prišla asi po mesiaci odpoveď, že mesto nič platiť nemieni. Poškodený vodič si chcel vec vydiskutovať priamo s primátorom, ktorého požiadal o sedenie. Šéf bratislavskej mestskej samosprávy bol príliš zaneprázdnený, a tak na stretnutie poslal svojho zástupcu. Ten sa potom v presile s kolegami snažil trúfalého žiadateľa presvedčiť, že nie mesto, ale on je na vine, pretože "neprispôsobil jazdu stavu vozovky." Mesto však dieru na ceste neoznačilo, čím si nesplnilo svoju povinnosť.
Poškodený si stál za svojím a debata skončila odporučením, že ak chce od mesta nejaké peniaze, musí sa obrátiť na súd. Najprv požiadal o vydanie platobného rozkazu. S tým však neuspel, a tak sa pustil do občianskoprávneho konania o náhradu škody. Právnička zastupujúca mesto sa snažila argumentovať "zaklínadlom" o prispôsobení jazdy. Na sudkyňu zabrali protiargumenty - mesto malo megajamu na ceste viditeľne označiť. Magistrát tak okrem škody zaplatil aj súdne trovy.
Každoročný problém
Problémy s výtlkmi sa na slovenských cestách opakujú každoročne. Cestári a samospráva tvrdia, že na ich zaplátanie nemajú dosť peňazí. Samosprávy majú po fiškálnej decentralizácii možnosť prerozdeliť balík peňazí, ktorý dostávajú zo štátneho rozpočtu na infraštruktúru podľa svojich miestnych potrieb.
Slovenská správa ciest, ktorá spravuje bezmála 3,5-tisíca kilometrov ciest prvej triedy počíta, že v tomto roku investuje do ich opráv 982 miliónov korún. Podľa ministerstva dopravy by si oprava súčasného stavu ciest prvej triedy vyžiadala raz toľko peňazí.
Ďalšie desiatky miliónov nalejú do dier, ktoré po zime zostali na cestách druhej a tretej triedy, kraje a mestá. Niektoré samosprávy upozorňujú, že väčšinu peňazí na plátanie ciest si vyžiadala ich údržba počas tohtoročnej dlhej zimy. Zdroje na opravu ciest preto budú musieť presunúť z iných rozpočtových položiek. Chce to spraviť aj magistrát hlavného mesta, keď mu na opravu dier na cestách nebude stačiť šesť miliónov korún, ktoré si na to vyčlenil z 80-miliónového rozpočtu svojho cestného hospodárstva. (dc)