Trenčín 16. marca (TASR) - Takmer 10 rokov trvalo, kým sa na Trenčianskom hrade podarilo zreštaurovať vzácnu predrománsku rotundu a dostavať južnú časť Barborinho paláca. Celkové náklady predstavujú vyše 15 miliónov korún.
Podľa riaditeľky Trenčianskeho múzea Kataríny Babičovej sa návštevníci do rotundy nedostanú, pretože to nie je stavba. Zachoval sa iba pôdorys v tvare štvorlístka, ktorý zreštaurovali a prekryli. Nasvietené múry bude môcť verejnosť obdivovať zvonku.
Model rotundy umiestnia v novej dvojposchodovej dostavbe Barborinho paláca, ktorú chce múzeum využiť na zriadenie archeologickej expozície. Sprístupnená by mohla byť v máji a vystavia v nej nálezy z archeologického výskumu na hrade, ktoré ešte nikde neboli prezentované. Dostavba Barborinho paláca je podľa Babičovej pamiatkovou rekonštrukciou palácovej budovy, ktorá tam v minulosti bola.
Múry rotundy, ktorá je najstaršou stavbou na hrade, objavili pri archeologickom výskume v 70-tych rokoch. Dlhé obdobie bola prekrytá doskami, práce sa začali v roku 1997. Rotunda pochádza možno už z 9. storočia, čiže z veľkomoravského obdobia. "V 11. storočí rotunda už rozhodne stála, pretože hroby v jej okolí, kam pochovávali príslušníkov šľachtického dvora, sú najneskôr z tohto obdobia," povedala archeologička Tamara Nešporová. Rotunda na hrade je podľa nej jedinečná práve svojim vnútorným interiérom, ktorý nemá analógiu nikde v strednej Európe.
Rotunda slúžila na hrade niekoľko storočí, zlikvidovali ju pri výstavbe Barborinho paláca okolo roku 1430.