Raj všetkých ruských detí, moskovský obchodný dom Detský svet (Detskij mir), nedávno zapísali na zoznam historických a kultúrnych pamiatok Moskvy. Rozľahlá budova na Ľubjanskom námestí patrila kedysi ku skvostom sovietskej architektúry. V posledných rokoch sa však ozývali hlasy, ktoré žiadali jej zbúranie a ako náhradu modernejšiu budovu.
Šesťposchodový dom postavili podľa návrhu sovietskeho architekta Alexeja Duškina, autora viacerých moskovských budov a tvorcu návrhov niekoľkých staníc moskovského metra. Obchod s veľkou pompou otvorili v roku 1957. Interiér s veľkým otvoreným priestranstvom a zasklenými priehľadmi patril koncom 50. rokov k veľmi progresívnym stavbám.
Na zapísanie do zoznamu čakal Detský svet skoro pol storočia. Podľa ruských zákonov totiž musí uplynúť najmenej 40 rokov od vzniku pamiatky, než sa môže oceniť jej historická a kultúrna funkcia. Zápis zároveň budove zaručuje, že už nikdy sa nebude dať zmeniť jej podoba, výška ani architektonické detaily. Zachovaná by mala byť aj historická funkcia domu - teda v prípade Detského sveta tu by tu mal byť už navždy detský obchod.
Problém však robí interiér obchodu. Už pri stavbe sa zišli kritici, ktorým sa nepáčilo malé využitie priestoru pre účely obchodu. Z celkových 55-tisíc štvorcových metrov priestranstva sa využívalo len 17-tisíc. V 90. rokoch sa určitými renováciami podarilo rozšíriť predajnú plochu na 21-tisíc štvorcových metrov.
Hlavná predajná sála je zväčša plná detí a dospelých, problémy sú s ventiláciou, málo je aj eskalátorov a výťahov na vyššie poschodia. Spoločnosť Systema, ktorá budovu vlastní, chcela legendárny obchod zrekonštruovať už pred pár rokmi - uvažovalo sa napríklad aj o zbúraní budovy. Ďalší z návrhov počítal s prestavbou na multifunkčné centrum pre celú rodinu.
Žiadny z návrhov sa však nepozdával moskovskému vedeniu a rekonštrukcia tak uviazla. Za pôvodné zachovanie Detského sveta bojuje aj vnučka architekta Natalija Duškinová.
(čtk)