Bojnice 8. marca (TASR) Účinok biopoľa a bioenergie, ktoré údajne vytvárajú veže Bojnického zámku, vraj ešte umocňuje takmer trojmetrová pyramída, ktorú postavili z poslednej bohatej snehovej nádielky na tamojšom druhom nádvorí.
Myslí si to riaditeľ Múzea Bojnice Ján Papco. S teóriou výskytu výrazného biopoľa v tomto zámku, podľa jeho slov prišla ešte v roku 1992 istá docentka z lekárskej fakulty v Brne. Biopole, ako pri opakovaných návštevách zámku tvrdila, zvyšuje priaznivé rozloženie tamojších piatich veží. Bola presvedčená, že koncentrujú bioenergiu, ktorá by dokonca mohla pomáhať liečiť civilizačné choroby. Plánovala uskutočniť aj výskumy a pokusy na pacientoch. Realizáciu tohto projektu údajne narušilo rozdelenie federácie, povedal Papco.
Uviedol, že na túto teóriu si spomenuli, keď sa opätovne nahromadili na zámockých nádvoriach kopy nového snehu. Zhotovili z nich pyramídu a niektorí pracovníci múzea v nej skúšobne pobudli niekoľko minút. Výsledok ich príjemne prekvapil, pretože sa cítili fyzicky i psychicky lepšie. Pobyt v pyramíde si vyskúšali počas prehliadky expozície zámku aj viacerí návštevníci a ich správanie ukázalo, že skutočne ako by pookriali.
Papco dúfa, že sa nájdu odborníci, ktorí by preskúmali pravdivosť týchto tvrdení. Sám je náchylný im veriť, pretože Bojnický zámok patrí medzi najnavštevovanejšie kultúrne pamiatky na Slovensku. Ročne do neho zavíta vyše štvrť milióna domácich i zahraničných turistov. Okrem podujatí, ktoré na zámku po celý rok pripravujú, ich do zámku opakovane určite láka aj dobrý pocit asi po hodinovom pobyte pod bojnickými vežami. Pomáha im zbavovať sa stresu a napätia, konštatoval riaditeľ múzea, ktorý v tomto prostredí trávi prakticky celý svoj pracovný čas.