Arnutovský starosta by vedel, ako s termálnym prameňom naložiť, treba ho však najprv odkúpiť FOTO - MÁRIA ŠIMOŇÁKOVÁ |
Pri Poprade je vrt, z ktorého vytekajúca voda dosahuje 48 stupňov Celzia. Dnes tam stojí Aqacity. Vo Vrbovom pri Kežmarku je termálne kúpalisko.
V Starej Lesnej, kde voda z vrtu dosahuje až 58 stupňov Celzia, je prameň nevyužitý.
V okrese Spišská Nová Ves sa vrty nevyužívajú v obciach Arnutovce, Letanove a Hrabušice. V posledne menovanej dedine je však vrt zaplombovaný.
V Arnutovciach krátko po objavení vrt hlboký približne 1 200 metrov odkúpilo Poľnohospodárske družstvo Spišský Štvrtok od ministerstva životného prostredia. Teplota vody je takmer 31 stupňov Celzia.
"Spomínaný vrt nás, samozrejme, veľmi zaujíma, snažíme sa dostať ho pod kontrolu. Voda zbytočne totiž vyteká na pozemky, ktoré patria miestnemu urbariátu a znehodnocuje ich," hovorí starosta Arnutoviec Jozef Gazdura.
Prameň v lete využívajú miestni obyvatelia, ktorí sa v ňom kúpu. Prameň je viditeľný aj z cesty vedúcej do Popradu, preto sa tam vraj často zastavujú zahraniční turisti.
Arnutovský starosta plánuje v blízkom čase rokovať s majiteľom a vlastníkmi okolitých pozemkov. "Radi by sme prameň získali do nášho vlastníctva, až potom môžeme konať," dodal.
V susednej obci Letanovce patrí termálny prameň ministerstvu životného prostredia. Nie je však až taký výdatný ako ten v Arnutovciach, hlboký je 300 metrov.
"Áno, uvedomujeme si, že nám tečú do potoka peniaze. Už sme listom požiadali ministerstvo o kúpu alebo bezplatný prevod termálneho prameňa," povedal letanovský starosta Peter Kacvinský.
Geológom je ľúto, že také unikátne nálezy vychádzajú navnivoč. "Sme sklamaní z toho, že energia, ktorá by sa dala využiť na rozvoj regiónu, ostáva bez povšimnutia," uviedol riaditeľ pre geológiu vo firme Uranpres Jozef Daniel.
Vyvŕtanie iba jedného vrtu vyšlo na dva milióny korún.