![]() FOTO |
Predavačky s horúcimi pirôžkami pred Spaso-Jevfimijevským kláštorom v ruskom Suzdale sa každý víkend predháňajú vo vychvaľovaní svojho tovaru. Kočiši obutí do váľaniek lákajú turistov, aby sa previezli na saniach ťahaných koňom. V slávnom historickom meste, ktoré je súčasťou takzvaného Zlatého kruhu (Zolotoje koľco), majú turistom čo ponúknuť. Kvôli cudzincom dokonca začali písať reklamné vývesky ponúkajúce ubytovanie na súkromí latinkou.
Suzdaľ patrí k niekoľkým mestám vzdialeným asi 200 kilometrov od Moskvy, ktoré v minulosti patrili k centrám ruského politického i kultúrneho života a dodnes si zachovali svoj historický vzhľad. V mestečku je viac než dvadsať zachovaných kostolov a kláštorov, ktorých pôvod sa datuje okolo 12. storočia. Pôvodné drevené sakrálne stavby sa však nedochovali. Okolo 16. storočia ich nahradili kamenné chrámy. S tým, ako vyzeralo drevené mesto, sa však môžu turisti zoznámiť v miestnom skanzene.
Mesto, ktorého bielokamenné centrum v roku 1992 zapísali na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, sa v posledných rokoch vzmáha. "Turisti sem vždy radi chodili, ale dlho sa nezdržali. Nemali sa kde vyspať, najesť. Dnes je to lepšie. Napríklad Moskovčania prichádzajú na sviatky alebo predĺžené víkendy," hovorí Lena Surikovová, čerstvá majiteľka malého penziónu. V rodinnom domčeku od začiatku roka prenajíma šesť miestností. "Za 400 rubľov na osobu a ak chcete, na raňajky pripravím bliny s domácou smotanou," láka.
Rovnako ako Lena si začali v poslednom čase privyrábať aj ďalší miestni. Kto nemá voľnú miestnosť pre hostí, aspoň upečie pirohy alebo ponúka z dreva vyrezané naberačky.
Podnikať začali aj miestne kláštory. V Pokrovskom si môžete prenajať drevenú chatku na prespanie, v Spaso-Jevfimijevskom kláštore zasa predvádzajú svoje umenie majstri v hraní na kostolných zvonoch. Predavačka lístkov nezabudne upozorniť, že v Spaso-Preobraženskom chráme spieva každú hodinu mužský zbor staré ruské chorály a v miestnom väzení-múzeu si môžete prezrieť expozíciu o dvoch storočiach väzenstva. Turista zo Slovenska či Česka je prekvapený, keď si za vitrínami číta o osudoch československých vojakov, ktorí tu boli zatvorení na začiatku druhej svetovej vojny.
Kedysi ospalé mestečko v súčasnosti nezaspáva ani v noci. Niektoré pamiatky sú osvetlené a ľudia si ich môžu prezrieť aj za tmy, reštaurácie zatvárajú po polnoci. Predavači medovuchy, miestneho medového nápoja, ponúkajú aj v zime svoj horúci a sladký tovar dlho do noci.
Miestne štatistiky tvrdia, že pred 15 rokmi navštívili Suzdaľ viac než dva milióny turistov ročne. pred desiatimi rokmi prišlo len asi jeden a pol milióna, ich počet však každoročne klesal. Minulý rok za prvých päť mesiacov prišlo len 80-tisíc ľudí.
(čtk)
![]() V Suzdale je viac než 20 kostolov a kláštorov. FOTO - ARCHÍV |