Ponorka Wilhelm Bauer. |
V nemeckom meste Bremerhaven si prídu na svoje najmä muži. Túžili ste ako malí chlapci navštíviť skutočnú vojenskú ponorku? Nám sa túžba splnila. Hoci o dobrých pár rokov neskôr, ale predsa. Bremerhaven je však so svojím lodným múzeom pastvou pre oči pre všetkých milovníkov lodí.
Bremerhaven leží pri ústí rieky Vesery do Severného mora, od svojich sesterských Brém je vzdialené asi 55 kilometrov smerom na sever. Samo mesto sa nevyznačuje zaujímavosťami, ktoré by pútali turistov. Skutočný poklad sa skrýva v Starom prístave (Alter Hafen). Na Columbusstrasse nájdete Nemecké lodné múzeum (Deutsches Schiffahrtsmuseum). Prístav aj múzeum ležia v centre mesta. Každá z tu kotviacich lodí je otvorená a vstúpiť na ich palubu môže každý.
Pod holým nebom si môžete pozrieť torpédoborec, vodné míny, rovnako ako morské bóje či prístavný žeriav. Mimoriadne atraktívnu Elbe 3, požiarnu loď celú v červenej farbe, alebo plachetnicu, s ktorou Nemci v roku 1868 prvýkrát podnikli výpravu k severnému pólu.
Nemeckým expedíciám do polárnych oblastí Arktídy aj Antarktídy je venovaná rozsiahla expozícia v budove múzea. Hlavná sa nachádza v rozsiahlom pavilóne rozdelenom asi na sedem častí. K najzaujímavejším exponátom už vo vstupnej hale patrí časť kolesového parníka Meissen, ktorý krátky čas slúžil na zámorské cesty.
V múzeu niekoľkokrát narazíte na odkaz k nemeckej koloniálnej minulosti. Dôvod je jasný. Prístavy severného Nemecka na obchode s kolóniami zbohatli a obchod bol motorom rozvoja námornej plavby. Tej však predchádzal obchod po pomerne hustej sieti vodných ciest v Nemecku a v blízkosti pobrežia Severného mora.
Z týchto čias je tu vystavený brémsky obchodný čln skladajúci sa z viac ako dvetisíc častí. Pri ich vykopaní pomáhali aj potápači, čln totiž našli pri rozširovaní jedného z plavebných kanálov.
Obchod, hoci aj zámorský, nie je to, čo by priťahovalo moju pozornosť. Eldorádom prekvapení bolo pre nás prvé poschodie. Najskôr história stará viac ako 11-tisíc rokov. Člny obyvateľov územia severnej Európy v časoch, keď ju pokrývala ešte tundra bez stromov - z kôry stromov a koží zvierat. O pár krokov ďalej sú exponáty vojenského námorného loďstva. Výborne spracované makety lodí (tých je v celom múzeu viac ako 500), dobové fotografie, veľkorozmerné obrazy a neustála videoprojekcia.
Trochu menej záživne pôsobí miestnosť venovaná radarovej technike, potešiť môže funkčný radar neustále monitorujúci plavbu lodí v okolí budovy. Na konci prvého poschodia čaká ešte expozícia športových lodí. Návrat na prízemie bol však ďaleko zaujímavejší. Okrem už spomínaných exponátov polárnych expedícií sú tu vystavené záchranné systémy používané v minulosti i dnes na lodiach. Niečo o rybolove, stavbe lodí a prekvapenie, ktoré ťažko budete očakávať. Kruhová miestnosť, upravená ako kino kombinované s funkčnou diorámou. Budete mať možnosť sledovať dokumentárny záznam o legendárnom zostupe profesora Piccarda a Američana Walsha s batyskafom Trieste do Challengerovej hlbiny v Mariánskej priekope 23. januára 1960. Dodnes neprekonaný ponor je do hĺbky 10 920 metrov.
V roku 1984 do areálu múzea pribudla ponorka Wilhelm Bauer, pre znalcov - ide o typ XXI, ktorý vyrábali v rokoch 1943 - 45. Skonštruovali ho podľa najnovších poznatkov z prebiehajúceho vojnového konfliktu a bola to vôbec prvá ponorka, ktorá bola pri plavbe pod hladinou rýchlejšia ako na hladine. Ak ju navštívite a preleziete (o chodení sa nedá veľmi hovoriť) jej priestormi, zistíte, že "neobmedzený čas pod hladinou" by ste určite skrátili na maximálne tri hodiny. Ponorka Wilhelm Bauer je privátne múzeum. Čo znamená, že hoci sa nachádza v areáli Starého prístavu, pri vstupe do nej zaplatíte samostatné vstupné.
ĽUBOŠ VODIČKA
Lodné múzeum
V celom múzeu, v expozíciách v hlavnej budove, rovnako ako v ponorke môžete fotiť koľko vládzete.
Otváracie hodiny Nemeckého lodného múzea: od apríla do októbra denne od 10.00 do 18.00 h
od novembra do marca denne okrem pondelka v rovnakom čase
Vstupné: 5 eur, deti 3,50 eura
Informácie: www.bremerhaven-tourism.de
Ponorka Wilhelm Bauer od apríla do októbra od 10.00 do 17.30 h
Niečo pre modelárov: www.cfm-verlag.de, www.modellbogen.com
Lodičky - sny z detstva sa majú plniť. FOTO - AUTOR |