
FOTO – AUTOR

FOTO – AUTOR

FOTO – AUTOR
ch hôr zväčša tiež predstavujú Kuejlinské vrchy. V skutočnosti väčšina fotografií i obraz zachytáva oblasť neďaleko malebného turistického mestečka Jang-šuo, ktoré už dnes patrí k legendárnym miestam. Je to miesto ako stvorené na oddych, a preto ak idete z Hongkongu, je lepšie si ho ušetriť na neskôr, po náročných cestách a výletoch v Guang-žou alebo Guang-ši, po ktorých naozaj oceníte nebeský pokoj Jang-šuo a jeho okolia.
Od augusta až do októbra, keď kvitne škoricovník čínsky, vonia vzduch v tejto najznámejšej čínskej prírodnej scenérii škoricou. Tropické stromy so žltými kvetmi sú tu hojné a podľa nich vlastne dostal Kuej-lin aj svoj názov – škoricový les. Strmé, kužeľovité vápencové kopce lemujú rieku Li-ťiang v dĺžke 120 kilometrov. Na strmých vápencových svahoch, ktoré často zakrýva hmla, sa neuveriteľným spôsobom držia zakrpatené stromy, obrastené ťahavými porastmi. Po rieke plávajú v bambusových loďkách rybári sprevádzaní kormoránmi, ktoré im pomáhajú loviť ryby. Vďaka svojim zaujímavým tvarom dostali kopce najrôznejšie opisné názvy, ako napríklad Päť tigrov loviacich kozu, Šplhajúca sa korytnačka alebo Ťaví vrch, ktorý až náramne pripomína ležiacu ťavu. Z iného uhla však pripomína nádobu, a preto sa nazýva aj Džbán.
O inom kopci, zvanom Sloní chobot, ktorý leží pri rieke Li-ťiang, legenda hovorí, že kedysi to bol skutočný slon, na ktorom Kráľ nebies prechádzal južnou Čínou. Slon však cestou ochorel a keď ho roľník z Kuej-linu vyliečil, vďačný slon mu za to potom pomáhal pri práci na poli. Nahnevalo to však Kráľa nebies, ktorý zviera premenil na kameň.
Vznik nápadných vápencových kopcov je na rozdiel od legiend oveľa prozaickejší. Ich základom je stará vápencová plošina vyzdvihnutá do výšky asi 200 metrov nad neďalekým morom. Rieka Li-ťiang, ktorá po nej tiekla, si postupne vyhĺbila kaňonovité údolie, ktoré sa pomaly rozširovalo. Početné a bohaté monzúnové dažde prehlbovali a rozširovali sieť puklín a prasklín na povrchu plošiny
Celú oblasť aj s priľahlými vidieckými sídlami, ryžovými poliami a obyvateľstvom si najlepšie vychutnáte a obzriete počas celodennej cyklistickej túry. Druhou, a určite nie horšou možnosťou, je vybrať sa na niekoľkohodinový výlet loďou po rieke Li-ťiang. Prístav je aj priamo v Jang-šuo, ale lepšie je ísť ešte zopár kilometrov ďalej do Xingpingu (minibusom za 3 jüany, 1Y=cca 7 Sk). V tomto meste takmer na konci sveta môžete ešte vidieť zubára, ktorý ordinuje priamo na zaprášenej ulici.
V prístave máte na výber buď drahšie, klimatizované a rýchlejšie lode, alebo typické čínske domorodé džunky, na ktorých nie je toľko turistov. Výlet na loďkách je lacnejší, stojí 60 jüanov. Ďalšou výhodou je, že menšie lode zastavujú počas cesty na malom ostrove a vy máte možnosť sa počas prestávky okúpať. Ale pravdupovediac voda je tu veľmi horúca, takže veľmi neosvieži. V každom prípade je to zážitok.
LADISLAV SUŠKO