Bratislava 24. februára (TASR) - Kanada chce v budúcnosti zrušiť vízovú povinnosť pre slovenských občanov. Počas pracovnej návštevy Slovenska to potvrdili kanadskí experti venujúci sa vízovej problematike.
"Kanadská strana po prvýkrát vo vzťahu k SR deklarovala, že jej cieľom je dospieť k obojstrannému bezvízovému cestovaniu pre občanov oboch krajín, čím by sa odstránila existujúca asymetria vo vzájomných vzťahoch." Tlačový odbor slovenského ministerstva zahraničných vecí to dnes uviedol pre TASR v informácii o štvrtkovom rokovaní slovenských a kanadských odborných riadiacich pracovníkov rezortu diplomacie, migračných a policajných úradov. Kanadskí občania pri návštevách Slovenska víza nepotrebujú.
Bratislavské konzultácie expertov odštartovali proces vedúci k zrušeniu vízovej povinnosti pre Slovákov. V rámci neho sa budú pozorne sledovať a pravidelne vyhodnocovať vnútroštátne kanadské kritériá, ktorých splnenie je potrebné k tomuto kroku. "Obe strany sa tiež zhodli na potrebe hľadania prechodných opatrení, ktoré by zjednodušili a uľahčili existujúci proces vydávania kanadských víz pre občanov SR," uviedol rezort slovenskej diplomacie.
Podľa bratislavskej kancelárie kanadského veľvyslanectva Ottawa priebežne monitoruje situáciu, aby mohla rozhodnúť, či je možné zrušiť víza. "Začiatkom roku 2007, pokiaľ to ešte bude nutné, sa uskutoční plné a komplexné preskúmanie vízovej povinnosti pre slovenských občanov. Slovenská republika by sa mala stať do konca roku 2007 plnoprávnym členom Schengenského systému, čo by Kanada vzala pri preskúmaní vízovej povinnosti do úvahy," uviedol dnes pre TASR Dušan Pastorek z kancelárie kanadského veľvyslanectva.
Úroveň služieb pre získanie víz do Kanady je podľa Pastoreka veľmi vysoká, väčšina žiadostí je spracovaná v rámci jedného dňa. Slovenskí žiadatelia majú navyše možnosť podať žiadosť poštou alebo prostredníctvom cestovných kancelárií a môžu taktiež požiadať o viacnásobné vstupné víza.
"Už niekoľko mesiacov pracujú Kanada a Slovenská republika na príprave Zmluvy o pohybe mladých ľudí, ktorá už platí v rôznych podobách v 12 západoeurópskych krajinách. Akonáhle bude podpísaná a ratifikovaná, umožní mladým ľuďom z Kanady a Slovenska nielen doplniť si vzdelanie, zlepšiť znalosti jazyka, kultúry a spoločnosti, ale aj ľahšie získať pracovné skúsenosti v druhej krajine," uviedol Pastorek. Zjednodušenie administratívnych prekážok pre pohyb mladých ľudí je podľa neho jednou z hlavných priorít kanadskej zahraničnej politiky.
V súčasnosti majú pri ceste do Kanady povinné víza občania 144 štátov, na 48 krajín sa vízová povinnosť nevzťahuje.