Kto plánuje z Toleda vyraziť a objavovať Casilla - La Mancha, môže sa vydať na cestu po okolitých hradoch alebo po stopách dona Quijota. Pozor však na dopravu. Časy a cestovanie sa nedajú plánovať veľmi dopredu. Toledo je, napriek tomu, že je plné turistov, malé provinčné mestečko.
V Španielsku jazdí množstvo autobusových spoločností, tie, ktoré spájajú najväčšie mestá, majú všetky spoje a cestovné poriadky na internete. Tie, ktoré spájajú menšie dedinky a mestá, nie. Na stanici tak treba najskôr zistiť, ktorá spoločnosť obsluhuje ktoré mestečká, nájsť správne okienko a pokúsiť sa zistiť čas odchodu. Spojov je málo, niektoré jazdia len cez pracovné dni, zmätok spôsobuje aj to, že ak je sviatok, niektoré spoločnosti ho pokladajú za nedeľu a jazdia podľa toho, iné sa hrdia tým, že ak je sviatok v dňoch od pondelka do piatku, jazdia ako v pracovný deň. Spôsobuje to zmätok.
Vodiči autobusov sú však všetci veľmi milí, snažia sa pomôcť, keď cestujete po dedinkách, upozornia vás, kedy máte vystúpiť.
Dedinky v okolí sú čisté, upravené, príjemné. Na rozdiel od Madridu, ale aj Toleda prekvapia nízke ceny, takže sa oplatí k nápoju ochutnať aj miestne špeciality. Určite treba vyskúšať minimálne tradičné tapas, malé porcie jedla. Keďže ide o objavovanie regiónu Castilla - La Mancha, ako tapas si treba určite dať miestnu špecialitu queso marchego, syr naložený v olivovom oleji. Miestne vína, napríklad víno La Mancha, ako inak, s donom Quijotom na etikete, je skvelé.
Hrady, predovšetkým z moslimských čias, turisti nájdu takmer vo všetkých okolitých dedinkách - Guadamur, Montalbán, Almonacid de Toledo, Mora, Orgaz.
Na ceste za donom Quijotom sa zase treba zastaviť v Consuegre so slávnymi veternými mlynmi, v Esquivase, rodisku Cervantesa, autora dona Quijota, v El Toboso, meste Dulciney, dámy Quijtovho srdca a dnes aj múzea - Museo Cervantino. (haj)